Trwa ładowanie...

Tylko tu brakuje 600 nauczycieli. Tych specjalizacji najbardziej

We wrocławskich szkołach brakuje kadry nauczycielskiej. Obecnie liczba wakatów wynosi tam ponad 600. Poszukiwani są nauczyciele m.in. języka polskiego, matematyki, języków obcych, biologii oraz psycholodzy.

We wrocławskich szkołach brakuje ponad 600 nauczycieliWe wrocławskich szkołach brakuje ponad 600 nauczycieliŹródło: Getty Images, fot: Beata Zawrzel/NurPhoto
d1i8x2h
d1i8x2h

W poniedziałek, 2 września, rozpocznie się nowy rok szkolny. Jednak dyrektorzy wrocławskich szkół z rozmowie z "Gazetą Wrocławską" podkreślają, że wciąż mają do obsadzenia kilkaset wakatów. Najbardziej poszukiwani są psycholodzy i pedagodzy. Związane jest to z nowelizacją Karty nauczyciela z września 2022 r., która nałożyła na szkoły obowiązek zatrudniania psychologów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Dyrektor XII LO we Wrocławiu, Zdzisław Jaskólski, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" wyjaśnia, że w jego placówce udało się skompletować kadrę, dzięki wsparciu emerytów oraz nauczycieli z innych szkół. Dodał, że czasem nauczyciele uczą dwóch przedmiotów pokrewnych, a gdy pojawia się potrzeba, są wysyłani na studia podyplomowe, aby zdobyć dodatkowe kwalifikacje.

W rozmowach z koleżankami i kolegami po fachu słyszę, że największy problem to brak pedagogów i psychologów. Od tego roku szkolnego zwiększy się wymiar godzin pracy dla specjalistów. Liczba godzin ich pracy zwiększyła się we wszystkich szkołach - mówi dyrektor.

Jacy nauczyciele są najbardziej poszukiwani?

Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformowała, że najbardziej brakuje nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych, pedagogów, psychologów, opiekunów świetlic oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.

d1i8x2h

Zaznaczyła, że niedobór nauczycieli to problem trwający od kilku lat, z którym samorządy nie radzą sobie bez wsparcia systemowego, a dyrektorzy szkół przez całe wakacje prowadzą rekrutacje, aby skompletować kadrę przed początkiem roku szkolnego.

Szkoły nie poradziły sobie z nowym obowiązkiem

Robert Górniak z platformy "Dealerzy Wiedzy" wyjaśnił, że od 1 września zwiększyły się wymagania dotyczące zatrudnienia specjalistów, co zmusiło szkoły do tworzenia większej liczby etatów.

Dodał, że dla absolwentów psychologii praca w oświacie jest mało atrakcyjna ze względu na niskie wynagrodzenie, które na początku kariery jest tylko nieznacznie wyższe od płacy minimalnej, a pierwsza podwyżka, która wynosi zaledwie 150 zł, następuje dopiero po czterech latach pracy.

d1i8x2h

W ostatni poniedziałek wakacji na Dolnym Śląsku zanotowano 1516 wakatów w szkołach i przedszkolach, co stanowi około 3 proc. wszystkich etatów potrzebnych do optymalnego funkcjonowania systemu edukacji w regionie. W całej Polsce 31 lipca zarejestrowano 25 tys. ogłoszeń o pracę, z czego 2200 dotyczyło Dolnego Śląska, a do końca sierpnia liczba wakatów we Wrocławiu wynosiła 624.

Górniak wyjaśnił, że liczba brakujących nauczycieli może być jednak wyższa, ponieważ dyrektorzy często proszą obecnych pracowników o nadgodziny, co sprawia, że wakat formalnie znika, ale nie rozwiązuje to problemu braku pełnoetatowego nauczyciela na danym stanowisku. W związku z tym wielu dyrektorów może nie zdążyć skompletować pełnej kadry do końca wakacji, a w rezultacie liczba nieobsadzonych stanowisk 1 września może wynieść około 6 tys.

d1i8x2h

Górniak przewiduje, że jeśli sytuacja się nie zmieni, szkoły będą zmuszone do zlecania nadgodzin obecnym nauczycielom. Najczęściej osoby ratujące sytuację to doświadczeni nauczyciele i specjaliści, którzy z przyzwyczajenia podejmują się dodatkowych obowiązków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1i8x2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i8x2h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj