W I '14 firmy z większości sekcji usługowych odnotowują spadek sprzedaży - GUS

23.01. Warszawa (PAP) - W styczniu 2014 r. firmy z większości badanych sekcji usługowych sygnalizują spadek sprzedaży - wynika z badania GUS. Przedsiębiorstwa z większości sekcji w...

23.01. Warszawa (PAP) - W styczniu 2014 r. firmy z większości badanych sekcji usługowych sygnalizują spadek sprzedaży - wynika z badania GUS. Przedsiębiorstwa z większości sekcji w horyzoncie trzech miesięcy prognozują spadek cen świadczonych usług, a także redukcje zatrudnienia.

"W styczniu najbardziej optymistycznie, podobnie jak przed rokiem, choć nieco gorzej niż przed miesiącem oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano w czwartkowym komunikacie.

"Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają podmioty z sekcji edukacja (gorsze od formułowanych w grudniu i styczniu ubiegłego roku) oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (mniej niekorzystne niż przed miesiącem, ale zbliżone do sygnalizowanych przed rokiem)" - dodano.

SPRZEDAŻ

W styczniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują spadek sprzedaży, najbardziej znaczący - jednostki z sekcji edukacja. Największy wzrost sprzedaży zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja.

"W najbliższych trzech miesiącach większość firm objętych badaniem spodziewa się spadku sprzedaży, w największym stopniu -jednostki z sekcji edukacja oraz zakwaterowanie i gastronomia. Najbardziej korzystne prognozy, choć gorsze od formułowanych przed miesiącem, zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano.

POPYT

W styczniu podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują spadek popytu na usługi, największy - jednostki z sekcji edukacja. Wzrost popytu na oferowane usługi zgłaszają firmy z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja.

"W najbliższych trzech miesiącach najbardziej korzystne prognozy popytu, choć gorsze od przewidywań z grudnia, formułują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej znaczącego spadku popytu, zbliżonego do prognoz sprzed miesiąca, oczekują podmioty z sekcji edukacja (sekcja P) oraz zakwaterowanie i gastronomia" - napisano w komunikacie.

SYTUACJA FINANSOWA

W styczniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują pogorszenie swojej sytuacji finansowej, najbardziej znaczące - z sekcji edukacja. Pozytywnie sytuację finansową oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz - w mniejszym stopniu - informacja i komunikacja.

"Na najbliższe trzy miesiące większość firm objętych badaniem formułuje negatywne prognozy sytuacji finansowej. Najbardziej znaczącego pogorszenia w tym zakresie spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, pozostała działalność usługowa oraz edukacja. Optymistyczne prognozy w tym zakresie zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz - w mniejszym stopniu - z sekcji informacja i komunikacja" - napisano.

CENY

W przedsiębiorstwach należących do większości badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz edukacja.

"Największy wzrost cen usług przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości" - napisano w komunikacie.

ZATRUDNIENIE

Jednostki należące do większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach redukcje zatrudnienia.

Największą skalę zwolnień deklarują dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia" - napisano.

"Niewielki wzrost zatrudnienia zapowiadają kierujący podmiotami z sekcji informacja i komunikacja" - dodano.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 2 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 17 proc. (w grudniu odpowiednio: 12 proc. i 19 proc.).

"Zmniejszenie pesymizmu w tym zakresie może być związane z mniej niekorzystnymi prognozami popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Odpowiednie diagnozy są negatywne, nieco gorsze od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie firm planowane są mniejsze niż zapowiadano w grudniu ubiegłego roku redukcje zatrudnienia" - napisano w komunikacie.

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 9 (przed miesiącem minus 12). Poprawę koniunktury odnotowuje 11 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w grudniu odpowiednio 11 proc. i 23 proc.).

"Dyrektorzy jednostek zgłaszają negatywne diagnozy i prognozy popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest nieco mniejszy niż przed miesiącem spadek bieżących i przyszłych cen usług. Planowane redukcje zatrudnienia w tej grupie firm mogą być mniejsze od zapowiadanych w grudniu" - napisano.

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 11 (przed miesiącem plus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w grudniu odpowiednio: 17 proc. i 9 proc.).

"Poprawa ocen koniunktury może być związana z pozytywnymi, lepszymi niż w grudniu, ocenami bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. W najbliższych trzech miesiącach popyt może rosnąć wolniej niż przewidywano w grudniu. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej są korzystne, zbliżone do oczekiwań sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen. Dyrektorzy jednostek zapowiadają niewielki wzrost zatrudnienia" - napisano.

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 21 (przed miesiącem plus 25). Poprawę koniunktury odnotowuje 26 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w grudniu odpowiednio: 30 proc. i 5 proc.).

"Ostrożniejsze, choć nadal optymistyczne oceny koniunktury mogą być związane z mniej korzystnymi diagnozami oraz (w większym stopniu) prognozami popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Odnotowany jest spadek bieżących cen usług, również w najbliższych miesiącach ceny mogą być ograniczane. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych w grudniu" - napisano.(PAP)

fdu/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finanseankietygus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)