Trwa ładowanie...

W IV kw. 2012 nieznacznie zmniejszyła się liczba klientów TFI

Na koniec 2012 roku liczba klientów krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych wyniosła 1,94 mln osób, wynika z informacji uzyskanych od 20 TFI. W porównaniu do III kwartału 2012 oznacza to minimalny spadek o -0,22%. O jedną piątą, czyli o blisko -0,5 mln osób zmniejszyła się natomiast liczba klientów TFI w stosunku do końca 2011 roku.

W IV kw. 2012 nieznacznie zmniejszyła się liczba klientów TFIŹródło: Jupiterimages
d10mo5h
d10mo5h

W IV kw. 2012 wzrosła przeciętna wartość aktywów przypadająca na statystycznego klienta funduszu. Podczas gdy na koniec września statystyczny klient miał aktywa warte 52,2 tys. zł, na koniec grudnia było to już 59,5 tys. zł. To jednocześnie aż o +60,5% więcej niż na koniec 2011 roku.

(fot. Analizy Online)
Źródło: (fot. Analizy Online)

Trzy czwarte klientów TFI stanowią klienci towarzystw bankowych. Ich liczba w stosunku do końca III kw. 2012 delikatnie wzrosła, łącznie o +0,13%. To zasługa zaledwie jednego towarzystwa. Jednocześnie, o +10,2% do 38,4 tys. zł wzrosła przeciętna wartość aktywów przypadająca na statystycznego klienta funduszu w bankowym TFI.

W jeszcze większym stopniu wzrosła wartość aktywów przypadająca na statystycznego klienta funduszu niebankowego TFI. Na koniec grudnia 2012 r. wartość ta ukształtowała się na poziomie 123,2 tys. zł, o +18,5% większym niż na koniec września. Jednocześnie odnotowaliśmy spadek liczby klientów tych TFI, łącznie o -1,3%.

d10mo5h

W sumie 14 TFI odnotowało spadek liczby klientów. W przypadku dwóch TFI, spadek ten znacznie przekroczył -10%.

Zespół Analiz Online

_ Spółka Analizy Online jest niezależną firmą analityczną zajmującą się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W zakres analiz rynku funduszy wchodzą między innymi rankingi funduszy, ocena efektywności działań zarządzających oraz analiza ich wpływu na polski rynek finansowy. Działalności firmy obejmuje również monitoring rynku produktów strukturyzowanych, zmian akcjonariatu polskich spółek publicznych oraz analizę rynku polskich papierów dłużnych. _

d10mo5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10mo5h