Trwa ładowanie...
d4az0bz

W lutym saldo napływu inwestorów zagranicznych na rynek SPW jest dodatnie - Marczak

12.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nie obserwowało w styczniu, ani lutym odpływu inwestorów zagranicznych z lokalnego rynku długu. W lutym saldo przepływów u...
Share
d4az0bz

12.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów nie obserwowało w styczniu, ani lutym odpływu inwestorów zagranicznych z lokalnego rynku długu. W lutym saldo przepływów u nierezydentów jest dodatnie - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów.

"Nie widzimy odpływu z Polski kapitału zagranicznego wycofywanego z rynku papierów skarbowych, ani w styczniu ani w lutym. W styczniu nastąpił spadek wartości portfela inwestorów zagranicznych ze względu na wykup od tych inwestorów zapadających obligacji o wartości 8,3 mld zł. Środki z tego wykupu pozostały jednak w Polsce i są stopniowo inwestowane w nowe obligacje w okresach, w których ceny obligacji spadają" - powiedział PAP Marczak.

Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w obligacje na koniec 2013 roku wyniosło 193.158,33 mln zł. Resort finansów podawał też, że w styczniu saldo napływu kapitału zagranicznego na rynek pierwotny i wtórny SPW było dodatnie.

d4az0bz

"W lutym saldo przepływów u inwestorów zagranicznych jest dodatnie. Zachowania inwestorów zagranicznych na rynku papierów skarbowych potwierdza kształtowanie się kursu złotego, który ostatnio umocnił się do poziomu z końca grudnia 2013 roku" - poinformował dyrektor w MF.

MF zaoferuje w czwartek obligacje PS0718 i DS1023 łącznie za 3,0-5,0 mld zł.

W ocenie Marczaka występująca w ostatnim czasie zmienność na rynku papierów skarbowych jest konsekwencją napięć występujących na rynkach emerging markets.

"Z części krajów zaliczanych do tych rynków nastąpił w styczniu odpływ kapitału zagranicznego, co skutkowało osłabieniem walut tych krajów i znacznymi wzrostami rentowności obligacji rządowych" - powiedział.

"Sytuacja ta miała w pewnym stopniu również wpływ na rynek finansowy w Polsce, szczególnie w styczniu bieżącego roku" - dodał.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz