W osiedlowym sklepiku tanio jak w supermarkecie
Kto do tej pory zaopatrywał się w małych sklepach spożywczych, mógł przepłacać nawet o 25 proc. w porównaniu z hipermarketami i 30 proc. z dyskontami. W ciągu 2-3 lat ceny mogą jednak spaść, przewidują eksperci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Do końca tego roku ceny w tych małych sklepikach spadną o 15 proc., a w ciągu 2-3 lat osiągną poziom cen supermarketów. Zdaniem Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, to efekt konsolidacji, jaka ma obecnie na rynku hurtowym.
Co roku ubywa ok. 3-4 tys. małych, działających samodzielnie sklepów. W 2005 było ich 110 tys. Obecnie mniej niż 90 tys. Rynek hurtowy przestraszył się tych statystyk. Ponadto coraz więcej super- i hipermarketów, a także innych sieci rozwija własne centra dystrybucyjne. Biedronka ma ich już dziewięć i planuje kolejne dwa.
W takiej sytuacji hurtownie rozpoczęły walkę o małe sklepy. Wróży to ostrą konkurencję na poziomie cenowym, a w efekcie spadek cen w małych sklepach, które zyskają dostęp do tańszych towarów. Dla hurtowników to także kwestia przetrwania.
Hurtownicy organizują sieci sprzedaży. Przykładem jest Eurocash, który ma już 135 hurtowni na rynku spożywczym. Chce nawiązać współpracę na zasadzie franczyzy z ponad 700 nowymi punktami. Jak informuje Jan Domański z Eurocash, lojalna współpraca daje nie tylko oszczędności w postaci dostępu do szerszego i tańszego asortymentu, ale pozwala też obniżyć ogólne koszty funkcjonowania placówki.
O nowych partnerów zabiegać zamierza także Macro Cash & Carry. Jednoczy ich pod wspólną marką Odido. W 2011 roku nawiązał współpracę z 800 sklepami. W tym roku chce powiększyć sieć o kolejne kilkaset punktów.
Jak pisze DGP, wkrótce to nie cena, a asortyment będzie głównym elementem walki o klienta.