Trwa ładowanie...
djwvuwc

W połowie marca drożały zboża, taniała wieprzowina, wołowina i mleko - ARR

26.03. Warszawa (PAP) - W dniach 12-18 marca spadały ceny wieprzowiny, wołowiny, kurcząt i odtłuszczonego mleka w proszku, drożały natomiast pszenica, jęczmień, żyto i kukurydza -...

djwvuwc
djwvuwc

26.03. Warszawa (PAP) - W dniach 12-18 marca spadały ceny wieprzowiny, wołowiny, kurcząt i odtłuszczonego mleka w proszku, drożały natomiast pszenica, jęczmień, żyto i kukurydza - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

ZBOŻA

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 12-18.03.2012 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 818 zł/t, tj. o 0,8 proc. wyższym niż tydzień wcześniej. Jednocześnie zboże to było o 1 proc. tańsze niż przed miesiącem i o 13 proc. tańsze niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne w skupie przeciętnie płacono 892 zł/t, tj. o 3,1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do porównywalnego okresu marca 2011 r. żyto skupowano o 13 proc. drożej. Za jęczmień paszowy średnio w kraju uzyskiwano 799 zł/t, tj. o 1,2 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Cena ta była jednak zbliżona do notowanej przed miesiącem i przed rokiem.

djwvuwc

Przeciętna cena skupu kukurydzy, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła o 0,9 proc. osiągając poziom 779 zł/t. Ziarno to było nieznacznie (o 0,4 proc.) droższe niż przed miesiącem, ale o około 16 proc. tańsze niż rok wcześniej.

MIĘSO

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, od połowy lutego br. spadają ceny trzody chlewnej. Na spadek cen wpływ ma bariera popytu, a także niższe ceny w niektórych krajach UE, przy aprecjacji złotego względem euro.

W dniach 12-18.03.2012 r. średnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce obniżyła się do 5,07 zł/kg, tj. o 0,2 proc. w porównaniu do ceny w poprzednim tygodniu. Cena ta była jednocześnie o 4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 19 proc. wyższa od płaconej przed rokiem.

djwvuwc

Spadkowa tendencja cen utrzymała się również w skupie bydła. W połowie marca br. za żywiec wołowy dostawcy uzyskiwali przeciętnie 6,38 zł/kg, tj. o 1,3 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 3 proc. mniej niż przed miesiącem. Żywiec ten był o 19 proc. droższy niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu średnia cena skupu kurcząt brojlerów w Polsce obniżyła się do 3,77 zł/kg, o 0,7 proc. w porównaniu do notowanej w poprzednim tygodniu. Jednocześnie była ona o 0,2 proc. niższa niż przed miesiącem i o 2 proc. niższa niż przed rokiem.

W dniach 12-18.03.2012 r. cena skupu indyków, tak jak przed tygodniem, wyniosła 5,56 zł/kg. Za indyki płacono o 1 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 8 proc. więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

MLEKO

W dniach 12-18.03.2012 r. za odtłuszczone mleko w proszku krajowi wytwórcy uzyskiwali 9,04 zł/kg, tj. o 4 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. (PAP)

mj/ asa/

djwvuwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djwvuwc