Trwa ładowanie...

W tym zawodzie zarobki sięgają nawet 16 tysięcy

W ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowanie zwiększył się popyt na wykształconych i wykwalifikowanych specjalistów ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - wynika z obserwacji międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland.

W tym zawodzie zarobki sięgają nawet 16 tysięcyŹródło: thinkstock
d36ijy9
d36ijy9

To skutek zarówno zmian legislacyjnych jak i zwiększonej świadomości przedsiębiorców dotyczących oszczędności, jakie może przynieść do firmy doświadczony fachowiec ds. BHP. Nieobecność pracownika to dla pracodawcy wydatek średnio prawie 8 000 PLN rocznie, ekspert ds. BHP pomoże obniżyć te koszty.

Zawód, który wcześniej często traktowany był jako zło konieczne, obecnie zmienia swoje oblicze. „Skuteczny specjalista ds. BHP może przynieść firmie wymierne korzyści finansowe, eliminując koszty związane z niewłaściwie przygotowanym środowiskiem pracy” wyjaśnia Kamila Białek, konsultant zespołu Manufacturing & Operations w firmie rekrutacyjnej HAYS Poland. ”Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy może pomóc pracodawcom uporać się ze zbyt wysoką absencją wśród pracowników”. Szacuje się, iż nieobecność pracownika może kosztować pracodawcę rocznie średnio prawie 8 000PLN. Rosnąca liczba dni chorobowych oznacza większe straty związane z przestojami, zastępstwami oraz nadgodzinami, a także wyższymi kosztami dodatkowych szkoleń czy obniżoną jakością wykonywanej pracy. Dlatego pracodawcy coraz częściej rozglądają się za doświadczonymi ekspertami ds. BHP.

Bezpieczne środowisko pracy to także niższe ubezpieczenia i odszkodowania. Dodatkowo, zatrudnienie dobrego specjalisty ds. BHP może zwiększyć poziom konkurencyjności danego przedsiębiorstwa. Podobnie jak systemy zarządzania jakością ISO, również procedury z obszaru BHP i ochrony środowiska są gwarancją dla klientów, że w firmie, którą wybiorą na poddostawcę nie zdarzą się żadne incydenty i wypadki, które negatywnie odbiją się na opinii firmy jak i klientów.

W wielu firmach pojawiają się równocześnie nadprogramowe inicjatywy, które mają edukować pracowników i promować bezpieczne zachowania. „W zakładach produkcyjnych wśród wskaźników KPI (z ang. key performance indicators czyli kluczowych wskaźników wydajności lub efektywności), można znaleźć też wartości związane z BHP (np. ilość dni bezwypadkowych)” dodaje Kamila Białek. „Na ich podstawie, oceniana jest praca danego zespołu lub działu Element ten włączany jest do systemu motywacyjnego i zespół, który osiągnął zamierzone cele otrzymuje dodatkową premię”. Działy BHP organizują również konkursy dotyczące wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nagradzają pomysły pracowników, które mają na celu eliminację sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, lub podwyższenie ergonomii pracy.

Poszukiwany kandydat

Zmiany w postrzeganiu zawodu BHP-owca poniosły za sobą również zmiany w wymaganiach. Idealny kandydat na stanowisko specjalisty ds. BHP powinien posiadać wykształcenie wyższe z zakresu Bezpieczeństwa Pracy i Ergonomii. Cenionymi kierunkami są również Ochrona Środowiska oraz dodatkowe szkolenia związane z ochroną przeciwpożarową czy pierwszą pomocą. W ogłoszeniach znajdziemy również informacje pożądanym doświadczeniu i znajomości języka obcego (szczególnie j. angielskiego). Oprócz tych formalnych wymagań, coraz większy nacisk kładziony jest na takie kompetencje jak: kreatywność, proaktywność i zaangażowanie oraz dojrzałość biznesowa. Kamila Białek wyjaśnia „Pracodawcy nie poszukują specjalistów, którzy zapewnią, że firma spełni jedynie minimalny poziom zobowiązań, wynikających z polskiego ustawodawstwa, ale oczekują proaktywnego działania. Na przykład jednym z największych zagrożeń bezpieczeństwa w pracy jest rutyna. Najwięcej wypadków związanych jest z dobrze znanymi, już zautomatyzowanymi zadaniami. Jest to
też wyzwanie dla służb BHP, aby przypominać o zagrożeniach i przygotowywać komunikaty na tyle kreatywne by zapadły w pamięć”. Bywa, że takie inicjatywy promujące prozdrowotne zachowania organizowane są także poza miejscem i czasem pracy. Firmy organizują eventy również dla rodzin pracowników, w tym także imprezy i konkursy dla dzieci. .

d36ijy9

Pracodawcy poszukują kandydatów z pomysłem, ale również umiejących przekonać do swojej wizji zarówno menedżerów jak i szeregowych pracowników. Bardzo istotna jest przy tym świadomość kosztów i potencjalnych korzyści podejmowanych inwestycji oraz rzetelna analiza, jak wprowadzane zmiany wpłyną na funkcjonowanie organizacji i jej efektywność. Służby BHP pełnią funkcję doradczą, stąd wyżej wymienione kompetencje są wysoce poszukiwane na tym stanowisku. I odpowiednio wynagradzane. Specjaliści ds. BHP zarabiają średnio 5 000 - 8 000 PLN brutto miesięcznie, menedżerowie ds. BHP nawet 10 000 -16 000 PLN.

d36ijy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36ijy9