Wielka płyta trwała jak średniowieczne zamki
Około 80 proc. Polaków szuka mieszkania w wielkiej płycie. Głównym powodem jest niższa o mniej więcej jedną ósmą cena - pisze "Rzeczpospolita"
29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 16:46
Aż 12 mln Polaków mieszka w wielkiej płycie. Zdaniem ekspertów cytowanych przez "Rz" tego typu budynki mają wiele wad, ale coraz częściej udaje się je wyeliminować. Wielka płyta jest coraz częściej ocieplona, a osiedla z niej zbudowane coraz lepiej skomunikowane z centrami miast.
Największym plusem mieszkań budowanych 30-40 lat temu jest niewątpliwie cena. Według Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości mieszkania w nich są tańsze o ok. 12 proc.
Jak mówi "Rz" Bartosz Turek z Home Brokera, nad zakupem lokalu w wielkie płycie zastanawia się 8 na 10 kupujących. Jednocześnie aż jedna trzecia transakcji zawartych w ostatnim kwartale 2012 roku dotyczyła właśnie budynków powstałych głównie w epoce Gierka.
Ekspert przypomina, że najstarsza wielka płyta w Polsce ma około 50-60 lat, ale na świecie są już budynki, którym coraz bliżej do setki. Właśnie jeden wiek to przewidywana trwałość tego tych budynków. Okazuje się jednak, że wielka płyta przy odpowiedniej konserwacji postoi i 200 lat.
Zdaniem analityków rynku nieruchomości wypowiadających się dla "Rz" nie czeka nas rozbiórka osiedli z czasów Gierka. W Polsce za mało jest lokali mieszkalnych. Sytuację ratuje wielka płyta.
Wirtualna Polska/"Rzeczpospolita"