Właściciel psa zapłaci podatek

Właściciele czworonogów muszą rozliczyć się z fiskusem. Opłatę z tytułu posiadania psa należy wnieść. Na tego, kto nie wypełni obowiązku, czekają odsetki - 10 proc. rocznie.

Właściciel psa zapłaci podatek
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Każda rada gminy może nałożyć na właścicieli psów obowiązek uiszczania rocznej opłaty z tytułu posiadania czworonoga. Warto pamiętać, że chodzi tu tylko o osoby fizyczne posiadające psy, tj. te, u których pies pozostaje w faktycznym, a nie czasowym władaniu. Czasowa opieka nad zwierzęciem, np. przez znajomych właściciela, nie zobowiązuje do wniesienia opłaty. Opłata obciąża bowiem tego posiadacza psa, który znajduje się w ewidencji miejskiej jako właściciel, a za takiego przyjmuje się osobę, która rejestrowała zwierzę i spełniła obowiązek chipowania.

119,93 zł na rok

Opłata od posiadania psów ma charakter daniny lokalnej, stąd nierzadko jej wysokość może się w danej gminie różnić. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa, w drodze uchwały, rada gminy, z uwzględnieniem górnej granicy stawki ogłoszonej przez Ministra Finansów w drodze obwieszczenia. Co roku minister określa jednak wartość maksymalną opłaty, która obecnie wynosi 119,93 zł. Przeważnie jednak opłaty są dużo niższe.

Może się zdarzyć sytuacja, w której pobór tych opłat następuje w drodze inkasa. Rada gminy może bowiem określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Nieuiszczenie opłaty w terminie skutkuje koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę. Od 4 lipca 2013 r. wynoszą one 10%.

Emeryci bez podatku

Opłaty od posiadania psów nie pobiera się od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem wzajemności. Podatku nie zapłacą także osoby posiadające znaczny stopnień niepełnosprawności (w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) z tytułu posiadania jednego psa, a także osoby niepełnosprawne (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) z tytułu posiadania psa asystującego.

Wyłączenie dotyczy także osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe z tytułu posiadania jednego psa oraz podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Pies ze schroniska

Rada gminy może także wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. Nierzadko od wniesienia opłaty zwalniane są osoby, które decydują się na przygarnięcie psa ze schroniska.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care

Źródło artykułu:Tax Care
piesgminaopłata

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (462)