Trwa ładowanie...

Wniosek o 500 zł na dziecko złożyło już 2,5 mln osób

Jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, do 31 maja wypłacono z programu ponad 2 miliardy 200 milionów złotych.

Share
Wniosek o 500 zł na dziecko złożyło już 2,5 mln osóbŹródło: Eastnews, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d1cbuu0

W ciągu dwóch miesięcy od startu programu "Rodzina 500 Plus" złożono 2 i pół miliona wniosków o świadczenie wychowawcze.

Jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, do 31 maja wypłacono z programu ponad 2 miliardy 200 milionów złotych. Uprawnionych do świadczenia z 500 Plus jest 2 miliony 700 tysięcy rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem może zostać objętych 3 miliony 700 tysięcy dzieci.

- Świadczenie z programu Rodzina 500 Plus nie jest wliczane do dochodu. Środki są również zabezpieczone przed egzekucją komorniczą - podkreśla wiceminister resortu Bartosz Marczuk. Wyjaśnia, że pierwszym zabezpieczeniem jest zapis w ustawie, iż te pieniądze nie mogą być egzekwowane. Drugie, to możliwość wypłaty w gotówce, a trzecie to oznaczenie przelewu do banku odpowiednim kodem.

d1cbuu0

Trwają też prace nad wprowadzeniem specjalnego subkonta rodzinnego.Wiceminister Marczuk podkreśla, że takie subkonto będzie zakładane na życzenie danej osoby. Będą tam mogły być wpłacane tylko te pieniądze, które są przekazywane przez urzędy i które wszystkie są zwolnione z egzekucji. Chodzi o 500 Plus, świadczenia rodzinne czy pomoc społeczną.

500 Plus nie może też wpływać na wysokość ustalanych na dziecko alimentów.
Program "Rodzina 500 Plus" ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Program przewiduje, że pół tysiąca złotych miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez żadnych dodatkowych warunków.

Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymują natomiast te rodziny, w których dochód na głowę nie przekracza 800 złotych netto lub 1200 złotych netto - jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.

d1cbuu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cbuu0