Trwa ładowanie...

Wpadka Ryszarda Petru. Wyjaśniamy mu, gdzie w Niemczech może zrobić zakupy w niedzielę

Ryszard Petru postanowił pokazać, że w Niemczech można zrobić zakupy w niedzielę. Ale w miasteczku Löcknitz mu się nie udało, musiał pojechać do nadmorskiego kurortu. Jak działa niedzielny handel za Odrą? Postanowiliśmy wyjaśnić politykowi.

Wpadka Ryszarda Petru. Wyjaśniamy mu, gdzie w Niemczech może zrobić zakupy w niedzielęŹródło: PAP/EPA, fot: Radek Pietruszka
d31ur5f
d31ur5f

- Zakaz handlu w niedziele w Polsce nabija kieszenie niemieckim sklepom, producentom i pracownikom - chciał udowodnić lider partii Teraz! Ryszard Petru. Pojechał więc do niewielkiego miasteczka Löcknitz przy granicy z Polską. Zakupów jednak nie zrobił - sklepy były zamknięte przez Zielone Świątki.

Ostatecznie jednak zakupy Petru w Niemczech zrobił - w hipermarkecie Rewe w pobliżu nadmorskiego kurortu Ahlbeck. Polityk sporo się przy tym najeździł - Ahlbeck od Löcknitz dzieli ponad 1 godzina i 40 minut jazdy samochodem.

Jak znaleźć działający hipermarket w niedzielę w Niemczech? Podpowiadamy politykowi.

Podatek handlowy przełoży się na ceny. 500+ wydamy w sklepach. Obejrzyj wideo:

Zakaz handlu w niedzielę w Niemczech

Zasadniczo w Niemczech w niedziele sklepy są pozamykane. Takie prawo wprowadzono w tym kraju już pod koniec 1956 roku. Mimo tego gdzieniegdzie zakupy w niedzielę można zrobić.

d31ur5f

Na przykład w Löcknitz, które odwiedził Ryszard Petru - o ile oczywiście nie ma święta. To jednak niewielka miejscowość, w której mieszka ok. 3 tys. osób. Są tam dwa hipermarkety - sieci Netto oraz Netto Marken-Discount. W obu można zrobić zakupy w niedziele od 11 do 16.

Wszystko dlatego, że prawo z 1956 r. pozwala lokalnym rządom na wydawanie zezwoleń na handel. Dotyczy to jednak tylko bardzo małych miast lub terenów wiejskich. I tak na przykład w dużym mieście Görlitz, które sąsiaduje z dolnośląskim Zgorzelcem, wszystkie punkty Netto w niedziele są pozamykane.

Oryginalnie ten wyjątek w zakazie handlu miał pomóc rolnikom w sprzedawaniu swoich zbiorów.

d31ur5f

Zakupy w Berlinie? Otwartych siedem supermarketów

Skoro w Niemczech sklepy w niedziele są pozamykane, to jakim cudem udało się Ryszardowi Petru zrobić jednak zakupy - nawet w święto? Ustawa o niehandlowych niedzielach przewiduje kilka wyjątków. Dozwolony jest między innymi handel w kurortach. A do nich należy położony nad Morzem Bałtyckim Ahlbeck.

Są i inne wyjątki - w niedziele supermarkety mogą być otwarte na przykład przy dworcach czy lotniskach w dużych miastach. I tak w Berlinie można zrobić zakupy w niedzielę w siedmiu hipermarketach, które znajdują się na terenie takich dworców, jak Hauptbahnhof, Friedrichstraße, Ostbahnhof, Südkreuz czy Zoologischer Garten. Wszędzie trzeba się jednak przygotować na gigantyczne kolejki.

d31ur5f

W niedziele mogą być otwarte również apteki, sklepy na stacjach benzynowych czy też kioski z gazetami. Dopuszczalne jest też otwieranie tak zwanych sklepów "Späti". To połączenie monopolowego z małym sklepem spożywczym. Takie punkty są jednak głównie w większych miastach, a ceny są tam znacznie wyższe niż w supermarketach.

Ryszard Petru może mieć jednak jeszcze jedną okazję do zrobienia zakupów w Niemczech. Przed świętami czy ważnymi wydarzeniami lokalne władze zarządzają zwykle niedziele handlowe. I tak Berlinie zakupy można zrobić nie tylko w niedzielę przed Bożym Narodzeniem, ale też na przykład przed festiwalem filmowym Berlinale.

Ustawa o zakazie handlu z 1956 r. reguluje też godziny otwarcia sklepów. Zasadniczo mogą być one otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 6-20. Ale już 24 grudnia sklepy muszą zostać zamknięte do godziny 14.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31ur5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31ur5f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj