Trwa ładowanie...
d3qal6x

Wskaźnik aktywności gospodarczej w II spadł wobec X'10 o 2,6 pkt. i wynosi 50,6 pkt - KPMG

07.04. Warsaw (PAP) - Wskaźnik aktywności gospodarczej w lutym spadł wobec października 2010 r. o 2,6 pkt. i wynosi +50,6 pkt - wynika z najnowszej edycji badania KPMG. Wskaźnik...

d3qal6x
d3qal6x

07.04. Warsaw (PAP) - Wskaźnik aktywności gospodarczej w lutym spadł wobec października 2010 r. o 2,6 pkt. i wynosi +50,6 pkt - wynika z najnowszej edycji badania KPMG. Wskaźnik inwestycji dla polskich producentów wyniósł w lutym +27,1 pkt i w porównaniu do października 2010 r. wzrósł o 15,4 pkt.

W lutym 2011 r. wskaźnik aktywności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce osiągnął wartość +50,6 (jest on liczony jako różnica między odsetkiem przedsiębiorców prognozujących wzrost a odsetkiem przedsiębiorców prognozujących spadek aktywności gospodarczej w ciągu najbliższego roku). W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w październiku 2010 r. oznacza to spadek o 2,6 punktu.

"Polska była jedynym spośród krajów Unii Europejskiej ujętych w badaniu, w którym wskaźnik aktywności gospodarczej obniżył się. Ten niewielki jednak spadek optymizmu polskich producentów nie powinien martwić, ponieważ wskaźniki utrzymują się wciąż na wysokim poziomie" - ocenia Leszek Wroński z KPMG, cytowany w komunikacie.

"Aż 63,5 proc. polskich firm prognozuje, że ich aktywność gospodarcza będzie dalej rosła w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Warto przy tym pamiętać, że w większości dużych gospodarek UE producenci dopiero teraz otrząsnęli się z kryzysu. Tymczasem w przypadku polskiego sektora produkcyjnego dobre nastroje wróciły na rynek już rok temu. Wynika to z faktu, że Polska przeszła przez kryzys gospodarczy stosunkowo łagodnie w przeciwieństwie do wielu krajów UE" - dodaje.

d3qal6x

Z badania wynika, wskaźnik inwestycji dla polskich producentów wyniósł w lutym +27,1 i w porównaniu do października 2010 r. wzrósł o 15,4 punktu.

"Wzrost wskaźnika prognozowanych inwestycji wynika ze znacznego polepszenia sytuacji sektora produkcyjnego w naszym kraju. Jak wynika z danych statystycznych, produkcja sprzedana przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem przemysłowym utrzymywała się w ostatnich miesiącach na poziomie przynajmniej 10 proc. wyższym niż rok wcześniej" - ocenia Wroński.

"Do polepszenia nastrojów przyczyniła się także stabilizacja sytuacji u naszych głównych partnerów handlowych, przede wszystkim w Niemczech. Firmy czują się pewnie, spodziewają się wzrostu popytu i nie boją się decyzji o przeznaczaniu środków na inwestycje" - dodaje.

Z badania wynika także, że wskaźnik związany z zatrudnieniem spadł o prawie 7 punktów.

d3qal6x

"Obecnie wartość indeksu wzrosła i wynosi +16,5. Wzrost zatrudnienia przewiduje 31,8 proc. polskich przedsiębiorstw produkcyjnych, natomiast 15,3 proc. spadek. Prawie połowa (49,4 proc.) uważa, że zatrudnienie pozostanie na tym samym poziomie" - napisano w komentarzu do badania.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym. Wskaźniki przyjmują wartości od -100 do +100, przy czym wartość 0,0 oznacza neutralną prognozę na najbliższe 12 miesięcy wartości powyżej 0,0 prognozę pozytywną, a wartości poniżej 0,0 prognozę negatywną. Wartość wskaźnika oblicza się, odejmując procent respondentów przewidujących zmniejszenie się/pogorszenie danej zmiennej w ciągu najbliższych 12 miesięcy od procentu respondentów przewidujących wzrost/polepszenie się danej zmiennej. (PAP)

nik/ asa/

d3qal6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qal6x