Trwa ładowanie...
d35b17j

Wynagrodzenie w VII wzrosło o 3,5 proc. rdr - GUS (opinia)

19.08. Warszawa (PAP) - Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3.830,07 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,5 proc., a mdm wzrosło o 0,6 proc. - podał w poniedziałek...

Share
d35b17j

19.08. Warszawa (PAP) - Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3.830,07 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,5 proc., a mdm wzrosło o 0,6 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 2,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc.

Poniżej opinia:

d35b17j

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (mail)

"Po publikacji w ostatnim czasie lepszych danych z polskiej gospodarki również na dzisiejsze, dotyczące rynku pracy, spojrzeć można z optymizmem. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wprawdzie w ujęciu rocznym nadal spada, ale spadek ten czwarty miesiąc z rzędu maleje, a więc wiele wskazuje na to, że punkt przegięcia mamy za sobą i w kolejnych miesiącach sytuacja będzie się dalej, aczkolwiek bardzo powoli, poprawiać. Wzrostów zatrudnienia w ujęciu rocznym spodziewamy się z początkiem drugiego kwartału przyszłego roku. Płace w ujęciu realnym wzrosły o 2,4 proc. rdr, co przy "wyskoku" inflacji w lipcu także należy odczytywać jako dobry sygnał. Powolna prawa sytuacji na rynku pracy na pewno nie od razu przekładać się będzie na zwiększanie przez gospodarstwa domowe wydatków konsumpcyjnych, ale zapewne zwiększać będzie skłonność do konsumpcji, co w dalszej perspektywie powinno się jednak materializować i tym samym przyczyniać do przyspieszania tempa wzrostu gospodarczego.

Dzisiejsze dane nie zmieniają naszych oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej. Lepsze dane z gospodarki wpisują się zapewne w oczekiwania tych członków RPP, którzy z pewnym dystansem podeszli do ostatnich prognoz gospodarczych z najnowszej projekcji NBP. Spodziewamy się długotrwałej stabilizacji stóp procentowych i pierwszej ich podwyżki najwcześniej na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2014 r."

PIOTR DMITROWSKI, BANK BGK (mail)

d35b17j

"Dane o zatrudnieniu nie stanowią niespodzianki. Odczyt był bliski medianie prognoz rynkowych. To już trzeci miesiąc z rzędu wzrostu rocznej dynamiki zatrudnienia. Skala poprawy jest jednak na tyle niewielka, że na razie możemy mówić o stabilizacji kondycji rynku pracy. Oczekujemy, że kolejne miesiące przyniosą kontynuację tego pozytywnego trendu i w perspektywie do końca roku dynamika zatrudnienia powróci na dodatnie poziomy. Odczyt stanowi wsparcie naszej prognozy dalszego obniżenia się stopy bezrobocia, która na koniec lipca powinna wynieść 13,1 proc., wobec 13,2 proc. przed miesiącem i 12,3 proc. na koniec lipca ubiegłego roku.

Dobrze przy tym prezentuje się dynamika wynagrodzeń. Odczyt był nieznacznie wyższy niż oczekiwania rynkowe. Czerwcowe osłabienie dynamiki miało więc jedynie przejściowy charakter związany z innym kalendarzem wypłat premii.

Wyższa dynamika zatrudnienia połączona z wyższym przyrostem wynagrodzeń podnoszą dynamikę realnego funduszu płac do około 1,7 proc. rdr z 0,4 proc. rdr miesiąc wcześniej. Jest to czwarty miesiąc z rzędu w którym pozostaje ona na dodatnim poziomie. Jej wzrost będzie stanowić wsparcie dla poprawy nastrojów konsumentów w dalszej części roku."

map/ ana/

d35b17j

Podziel się opinią

Share
d35b17j
d35b17j