ycipk-8c2mzt

Wyniki tajnych badań o cukrze wyszły na jaw. Ukrywano przez 50 lat

Branży cukrowniczej zależy na tym, by ukrywać badania potwierdzające negatywny wpływ cukru na zdrowie. Ich działania nie różnią się znacząco od tych, których swego czasu dopuszczały się koncerny tytoniowe. "Projekt 259" to badanie na temat cukru przeprowadzone w 1968 r. Wyniki tego eksperymentu są szokujące, jednak przez lata nie ujrzały światła dziennego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Badania o wpływie cukru na zdrowie przeprowadzono na szczurach, ich wyniki były szokujące.
Badania o wpływie cukru na zdrowie przeprowadzono na szczurach, ich wyniki były szokujące. (123RF.COM)
ycipk-8c2mzt

Jak podaje CNN, te dane były ukrywane przez 50 lat i dopiero teraz staje się o nich głośno. Chodzi o eksperyment na szczurach, nazwany "Projektem 259". Zwierzętom podawano produkty bogate w cukier a następnie analizowano ich mocz. Okazało się, że szczury, które poddano diecie wysoko-cukrowej, poniosły poważne zdrowotne konsekwencje.

W ich moczu zwiększony był (w porównaniu do szczurów nie będących na diecie wysokocukrowej) poziom enzymu uważanego za jeden z czynników ryzyka w raku pęcherza moczowego - beta-glukoronidazy.

ycipk-8c2mzt

Te wyniki są o tyle szokujące, że od 1958 r. w USA obowiązywał przepis zakazujący dopuszczenia do powszechnego użytku produktów spożywczych, które mogą przyczyniać się do powstawania raka. To uderzyłoby boleśnie w branżę cukierniczą, która postanowiła ukryć niewygodne wyniki.

Kontrolowana przed branże organizacja Sugar Research Foundation rozpoczęła kampanię dezinformacji. Zasponsorowała nawet badania dowodzące, że cukier ma na nas zbawienny wpływ. O tej sprawie napisało jednak branżowe czasopismo "JAMA International Medicine" a rok później - "PLOS Biology". Sugar Research Foundation została oskarżona o zatajanie prawdy. Fundacja zmieniła nazwę, oddaliła zarzuty. Tłumaczyła też, że "Projekt 259" miał duże opóźnienie i przekroczył budżet, dlatego nie publikowano jego wyników.

- To takie samo działanie, jak manipulacje przemysłu tytoniowego - powiedział w rozmowie z CNN Stanton Glatz, naukowiec z Uniwersytetu w Kalifornii i współautor publikacji o "Projekcie 259".

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-8c2mzt

ycipk-8c2mzt
ycipk-8c2mzt