Wysoka zmienność przy niskich obrotach
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu postawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inflacja w najbliższym czasie zdaniem Rady powinna być ograniczona przez malejącą dynamikę popytu krajowego spowodowaną zacieśnianiem polityki fiskalnej, obniżaniem inwestycji publicznych i oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym na świecie.
07.12.2011 18:21
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu postawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inflacja w najbliższym czasie zdaniem Rady powinna być ograniczona przez malejącą dynamikę popytu krajowego spowodowaną zacieśnianiem polityki fiskalnej, obniżaniem inwestycji publicznych i oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym na świecie.
Jutro rozpocznie się dwudniowy szczyt w Brukseli, na którym mogą zapaść kluczowe decyzje dotyczące rowiązania problemów budżetowych państw eurolandu. Spekulacje co do szans osiągnięcia porozumienia były dzisiaj przyczyną dużej zmienności na rynkach kapitałowych. Główne warszawskie indeksy na zmianę przybierały kolor zielony lub czerwony, aby ostatecznie zakończyć sesję na półprocentowych plusach. Brak zdecydowania co do kierunku widać było także w statystyce dotyczącej spółek, które zyskiwały (36 proc.) i traciły na wartości (44 proc.).
Do liderów wzrostów zaliczyć należy GTC, który zyskał 4,3 proc. W listopadzie akcje spółki deweloperskiej nabywane były przez osoby z Zarządu i Rady Nadzorczej spółki. Również bardzo dorze zachowywały się walory PGNiG (+3,08 proc.). Dzisiaj odtajniony został raport, w którym analitycy Credit Suisse rekomendują „ponad rynek” akcje gazowej spółki. Firma powinna skorzystać na liberalizacji na rynku gazu, a także na przejęciu Vattenfall Heat Poland i inwestycji Skarv – Indun. Credit Suisse szacuje, iż w bieżącym roku PGNiG wypracuje ponad 15 groszy zysku netto na akcję. Neutralnie zachowywały się spółki z sektora finansowego. Wzrosty zanotowały PKO, Getin i Pekao S.A., natomiast przeceny objęły walory BRE, PZU czy Handlowego. Słabiej od rynku zachowywał się PKN. Dzisiaj ABW zatrzymała cztery osoby w związku z podejrzeniem o korupcję. Wśród zatrzymanych jest członek zarządu PKN Orlen i dwóch dyrektorów z pionu petrochemii. Giełdowa spółka w oświadczeniu prasowym nie skomentowała zdarzenia, poinformowała jedynie,
iż będzie współpracowała z organami sprawiedliwości w celu wyjaśnienia sprawy. Pomimo wczorajszych mocnych spadków KGHM był dzisiaj również pod podażową presją. Wprawdzie początek sesji nie zapowiadał dalszej przeceny miedziowej spółki, to o godzinie trzynastej inwestorzy przystąpili do agresywnej wyprzedaży akcji. Jest to o tyle dziwne, iż właśnie wtedy na rynek dotarły dobre dane z Ameryki dotyczące wniosków o kredyt hipoteczny. W konsekwencji kurs spadł poniżej 120 zł. Końcówka sesji należała jednak do byków, którym udało się wyprowadzić kurs lubuskiego konglomeratu na 122,50 zł.
Na szerokim rynku silne wzrosty zanotował między innymi Bioton, który zyskał aż 16 procent. Niestety taki wzrost to efekt bardzo niskiej ceny rynkowej, a nie istotnej poprawy rentowności firmy. Kilkunastoprocentowe wzrosty zanotowały także Pronox, Polska Grupa Odlewnicza i Jupiter.
Niskie obroty na warszawskim parkiecie powodują, iż ceny akcji podlegają bardzo dużym wahaniom. Średnioterminowo indeks największych spółek jest w trendzie horyzontalnym, kluczowa linia wsparcia to 2228 pkt, natomiast linia oporu – 2277 pkt. Niepewność co do ustaleń, które mogą zapaść na szczycie Unii Europejskiej, powoduje, iż inwestorzy w dużej części pozostają poza rynkiem, jednak w przypadku wypracowania przez kraje europejskie konstruktywnego porozumienia w sprawie ratowania unii walutowej rynek akcji powinien powrócić do wzrostów.
Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |