Wzrost PKB w '13 spowolni do 1,75 proc., jest przestrzeń do dalszego luzowania polit. pieniężnej -

16.11. Warszawa (PAP) - Wobec ustępującej presji inflacyjnej i spowolnienia gospodarczego MFW widzi przestrzeń do dalszego luzowania polskiej polityki pieniężnej - podano w...

16.11.2012 | aktual.: 16.11.2012 15:38

16.11. Warszawa (PAP) - Wobec ustępującej presji inflacyjnej i spowolnienia gospodarczego MFW widzi przestrzeń do dalszego luzowania polskiej polityki pieniężnej - podano w piątkowym komunikacie MFW. Fundusz spodziewa się, że wzrost PKB w Polsce spowolni z ok. 2,25 proc. w 2012 r. do ok. 1,75 proc. w 2013 r. Przedstawiciele Funduszu zaznaczyli także, że odnotowali zgłoszoną przez polskie władze chęć przedłużenia elastycznej linii kredytowej (FCL).

"Przyjmujemy z zadowoleniem niedawną decyzję dotyczącą redukcji stóp i dostrzegamy przestrzeń do dalszego luzowania. Na tle spowolnienia gospodarczego i ustępującej presji inflacyjnej obniżki stóp są jak najbardziej uzasadnione. W przypadku gwałtowniejszego niż obecnie pogorszenia sytuacji gospodarczej i mając na uwadze ograniczone pole manewru w zakresie polityki fiskalnej wymagane byłoby dodatkowe złagodzenie polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie MFW.

RPP obniżyła w listopadzie stopy o 25 pb.

Jak wynika z komunikatu, MFW obniżył swoje wcześniejsze prognozy tempa wzrostu gospodarczego dla Polski zaprezentowane w październikowej edycji World Economic Outlook z 2,4 proc. do 2,25 proc. w 2012 roku oraz z 2,1 proc. do 1,75 proc. w 2013 roku, przy czym "w bilansie czynników ryzyka dla tej prognozy przeważają czynniki negatywne".

MFW ocenia, że "imponująca konsolidacja fiskalna jest kontynuowana", a deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. spadnie do ok. 3,5 proc. PKB. Jak zaznaczono w komunikacie, "priorytetem w średnim okresie będzie redukcja relacji długu publicznego do PKB", a reformy systemu emerytalnego, zwłaszcza w zakresie emerytur uprzywilejowanych, powinny być kontynuowane.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel MFW Julie Kozack poinformowała, że Fundusz odnotował zgłoszoną przez polskie władze chęć przedłużenia dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL).

Jak wynika z komunikatu, Fundusz zaleca "bardziej proaktywne działania w stosunku do pożyczek zagrożonych (NPLs)", obejmujące m.in. "ich dobrowolną pozasądową restrukturyzację przez banki, podlegająca przejrzystej sprawozdawczości, rygorystycznym zasadom ostrożnościowym oraz kontroli instytucji nadzoru".

MFW "z zadowoleniem" przyjmuje postępy w obszarze powołania Rady Ryzyka Systemowego w Polsce.

"Szczegółowa ocena stabilności finansowej oraz przegląd tych zagadnień stanowić będą część zbliżającej się misji aktualizującej Program Oceny Sektora Finansowego (FSAP), planowanej na pierwszą połowę 2013 r." - napisano w komunikacie. (PAP)

fdu/ map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
inflacjamfwfinanse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)