Zakopane czeka na Ukraińców. Jest praca, przedszkola i noclegi
Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) chce zapewnić pomoc w zatrudnieniu uchodźców, organizuje przedszkola dla ukraińskich dzieci i szuka lokali, w których na dłużej będą mogły zamieszkać rodziny. Do Zakopanego dotarło już kilkudziesięciu uchodźców, ale w sposób niesformalizowany. Przyjęły ich m.in. hotele.
TIG deklaruje, że jest praca dla Ukraińców w sektorze turystycznym, ale przedsiębiorcy czekają na specustawę w tej sprawie, która krótką ścieżką ma pozwolić na zatrudnienie obywateli ukraińskich.
- We wtorek mieliśmy naradę w Tatrzańskiej Izbie Gospodarczej na temat zagadnienia zatrudnienia uchodźców. Okazuje się, że wśród naszych przedsiębiorców jest bardzo duże zainteresowanie zatrudnieniem Ukraińców oraz wsparciem, zarówno finansowym jak i rzeczowym, celowym. Nie chcemy wysyłać rzeczy na granicę, ale zaczekamy na przyjazd uchodźców na nasze tereny i wtedy rozeznamy się, co do ich potrzeb. Na miejscu taką pomoc materialną i finansową skierujemy bezpośrednio do nich. Jesteśmy gotowi. Mamy pracę i przepotężną chęć pomocy – podkreślił Karol Wagner z TIG.
Co zrobić, aby powstrzymać Putina? Były szef MSZ wzywa do działania
Na razie do Zakopanego i okolicznych gmin dotarło w sposób niesformalizowany kilkudziesięciu uchodźców, których sprowadzili tutaj członkowie ich rodzin pracujący od dłuższego czasu pod Tatrami. Są to rodziny lub grupy zaprzyjaźnione z pracownikami zakopiańskich hoteli.
Ukraińcy zostali przyjęci między innymi w jednym z zakopiańskich hoteli o wysokim standardzie oraz w apartamentach w centrum Zakopanego. Uchodźcy, którzy do tej pory docierają do Zakopanego są kwaterowani poza systemem, na zasadzie prywatnych kontaktów.
Szukają mieszkań dla uchodźców
Według wiedzy przekazanej TIG przez Urząd Wojewódzki, lokale dla uchodźców zgłoszone w ramach systemu są sukcesywnie zapełniane. Te, które zgłosiły się z terenu Podhala mają być zapełniane najwcześniej od weekendu, w miarę napływu uchodźców.
Małopolski Urząd Wojewódzki przypomina, że jeżeli ktoś samodzielnie przyjął uchodźców powinien ten fakt sformalizować. Konieczne jest wypełnienie formularza "Potwierdzenie pobytu". Taki formularz należy dostarczyć do właściwego urzędu miasta lub gminy.
Tatrzańska Izba Gospodarcza szuka ponadto lokali przeznaczonych dla uchodźców na długi termin pobytu.
- Mogą być to niezamieszkałe lub opuszczone domy, które można dostosować, a w których mogłyby zamieszkać wielopokoleniowe rodziny ukraińskie – wyjaśnił Wagner.
Prywatne przedszkole w Zakopanem już przyjmuje dzieci ukraińskie w ramach istniejących grup, jednak brane jest pod uwagę utworzenie grupy wyłącznie dla dzieci ukraińskich.
- Planujemy dodatkowo zorganizowanie aranżowanego przedszkola. Według deklaracji przedsiębiorców, sale konferencyjne można będzie przekształcić właśnie w takie przedszkola, aby panie z Ukrainy same zajmowały się dziećmi pozwalając innym mamom na podjęcie pracy – zapowiedział Wagner.
Obywatele Ukrainy będą mogli pracować legalnie po wpisie do rejestru Straży Granicznej - poinformowała szefowa resortu pracy Marlena Maląg.
Ponad 400 tys. uchodźców przekroczyło już granicę z Polską od momentu inwazji Rosji na Ukrainę. Minister rodziny podkreśliła we wtorek, że dla tych, którzy zdecydują się zostać w Polsce na dłużej, konieczne jest długofalowe wsparcie, nie tylko pomoc doraźna.
Legalnie przekraczającym granicę Ukraińcom dostęp do pracy otworzy pieczątka, wbijana na przejściu granicznym "dostęp do rynku pracy". Na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl gromadzone są informacje o pomocy humanitarnej, ale także o ofertach z polskiego rynku pracy.
- Pracodawcy w prosty sposób mogą zgłosić chęć zatrudnienia obywateli Ukrainy, a szukający pracy, przez tę stronę będą mogły ją znaleźć - wyjaśniła minister.