Trwa ładowanie...

Zasiłek chorobowy. Jaka jest jego wysokość w 2024 roku?

Zasiłek chorobowy przysługuje osobom ubezpieczonym po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jego wysokość nie jest równa. Ile wynosi zasiłek chorobowy w 2024 roku i komu może zostać wypłacony?

Zasiłek chorobowy. Dla kogo? Ile wynosi?Zasiłek chorobowy. Dla kogo? Ile wynosi?Źródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d4evg5s
d4evg5s

Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w określonych okolicznościach oraz ograniczonym czasie. Jego wysokość może wynieść 80 lub 100 procent podstawy wymiaru zasiłku. Jakie warunki decydują o kwocie zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy ZUS. Dla kogo? Warunki są ściśle określone

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pracownikom (ubezpieczonym), po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia, czyli okresu wyczekiwania. W przypadku osób objętych obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Osoby ubezpieczone dobrowolnie nabywają prawo do zasiłku po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Olej, chleb i mięso po podwyżce VAT na żywność. O tyle zdrożały

W niektórych przypadkach okres wyczekiwania nie obowiązuje. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego nabywają:

  • absolwenci szkół lub uczelni bądź osoby, które zakończyły kształcenie w szkole doktorskiej, w przypadku, gdy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia kształcenia
  • osoby, u których niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze lub z pracy
  • osoby ubezpieczone w przypadku, gdy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia
  • posłowie i senatorowie, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługuje ubezpieczonym od 34. dnia niezdolności do pracy a w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia - od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez okres niezdolności do pracy z zastrzeżeniem, że przysługuje on nie dłużej niż 182 dni, lub 270 dni - w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

d4evg5s

Za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu ubezpieczenia zasiłek chorobowy może zostać wypłacony maksymalnie przez 91 dni.

Osoby niezdolne do pracy z powodu choroby przez 33 dni roku kalendarzowego (lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia) niezdolności, otrzymują wynagrodzenie chorobowe, wypłacane przez pracodawcę.

Wysokość zasiłku chorobowego 2024. Ile wynosi?

Wysokość zasiłku chorobowego jest uzależniona od wysokości podstawy wymiaru zasiłku. "Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego będącego pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy" - informuje resort rodziny.

Miesięczny zasiłek chorobowy ma standardowo wysokość 80 procent podstawy wymiaru. W określonych przypadkach ubezpieczonym przysługuje jednak prawo do zasiłku chorobowego, równego jego podstawie. Kiedy?

d4evg5s

Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 100 proc. podstawy wymiaru przysługuje w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku w drodze do lub z pracy, w trakcie ciąży, wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4evg5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4evg5s