Zbliża się termin wyłączenia analogowej telewizji na Mazowszu
19 marca o godz. 5 zostaną wyłączone analogowe nadajniki telewizyjne, pokrywające swym sygnałem centralną część województwa mazowieckiego. Przeprowadzone przez UKE analizy wykazały, że mieszkańcy nie powinni mieć żadnych problemów z odbiorem sygnału cyfrowego.
O terminie wyłączenia analogowych nadajników w Warszawie i Raszynie we wtorek przypomniał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Poinformował, że pomiary przeprowadzone w lutym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazały, że mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy odbierają sygnał z wyłączanych 19 marca stacji nadawczych, nie będą mieć problemu z odbiorem sygnału cyfrowego.
Chodzi o Warszawę oraz powiaty (w całości lub części): kozienicki, białobrzeski, garwoliński, grójecki, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, żyrardowski, miński, warszawski zachodni, wołomiński, legionowski, nowodworski, sochaczewski, wyszkowski, pułtuski, płoński, węgrowski, siedlecki i płocki.
Jak podkreślił Kozłowski, zmiany dotyczą indywidualnych użytkowników anten oraz tych, którzy korzystają z antenowych instalacji zbiorczych, np. w budynkach wielorodzinnych. Nie muszą obawiać się ich abonenci sieci kablowych oraz platform satelitarnych - w ich przypadku o cyfryzację sygnału zadba operator.
Aby poprawnie odebrać sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
. Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI).
Do prawidłowego odbioru sygnału potrzebna jest też odpowiednia i właściwie ustawiona antena. Przydatność dotychczas używanej można ocenić, włączając telegazetę TVP2 na stronę 791. Jeśli wyświetlony tam obraz nie jest poprawny, instalacja antenowa najprawdopodobniej wymaga wymiany lub naprawy.
Jeśli po odpowiednim przygotowaniu telewizora i anteny sygnał byłby zakłócony, zanikałby lub w ogóle się nie pojawił, problem należy zgłosić regionalnej delegaturze UKE w Warszawie, pod numerem telefonu 22 622 73 99.
Kozłowski przestrzegł przed kupowaniem niewiadomego pochodzenia dekoderów cyfrowej telewizji od domokrążców i na targowiskach.
Zgodnie z prawem, sprzedawca urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej jest zobowiązany do poinformowania kupującego o tym, czy wybrany telewizor jest do tego przystosowany. Jeśli kupujący zdecyduje się na zakup sprzętu, który nie umożliwia obioru naziemnej telewizji cyfrowej, sprzedawca ma obowiązek uzyskać od niego oświadczenie, że dokonuje zakupu świadomie. Oświadczenie takie sprzedawca musi przechowywać przez dwa lata po upływie roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż.
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie skontrolował dotychczas 84 sklepy. Nieprawidłowości zostały stwierdzone w pięciu z nich, z czego trzy były sklepami internetowymi. Inspekcja nałożyła kary na łączna kwotę 7 tys. zł.
Sygnał analogowej telewizji w kolejnych rejonach na Mazowszu przestanie być dostępny w późniejszych terminach: 20 maja - w kilku powiatach zachodniej części województwa, 17 czerwca - w rejonie radomskim, siedleckim i sierpeckim, a 23 lipca - w rejonie ostrołęckim.
Jako pierwsze w kraju analogowe nadajniki wyłączono w listopadzie zeszłego roku w Lubuskiem, w Gdańsku, Iławie i Poznaniu. Pozostałe mają być stopniowo wyłączane w 2013 r. Proces cyfryzacji ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.
Na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są dziś programy: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. Kolejne cztery programy mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 r. - trwa konkurs na miejsca na cztery programy.
Informacje na temat cyfryzacji telewizji można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl oraz na stronie mazowieckie.pl (zakładka "naziemna telewizja cyfrowa"). Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl. Działa też bezpłatna infolinia: 800 007 788.