Trwa ładowanie...
zatrudnienie
+1

Zlecają napisanie CV. Dlaczego i ile płacą?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących napisanie CV i listów motywacyjnych na zlecenie. Polacy nie potrafią sobie napisać CV?

Share
Zlecają napisanie CV. Dlaczego i ile płacą?
d4lvaey
Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących napisanie CV i listów motywacyjnych na zlecenie. Polacy nie potrafią sami sobie napisać CV?

Dlaczego płacą za napisanie CV?

CV ma opracowane prawie każdy, ale list motywacyjny to udręka. Najczęściej lejemy wodę, wypisujemy banały i zasłyszane formułki. Nieraz trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby napisać odpowiednią aplikację. Czy jest to powód dla którego powinniśmy zlecić ten element poszukiwania pracy specjalistom?

d4lvaey

Wysyłanie setek CV zawierających całą naszą zawodową biografię do wszystkich potencjalnych pracodawców oczywiście jest jakimś, choć nie do końca skutecznym rozwiązaniem dla osoby, która szuka jakiejkolwiek pracy. Ale jeśli chcemy odpowiednio ukierunkować naszą karierę, ale z jakiegoś powodu nam to nie wychodzi, może warto zacząć przemiany od drobnych zmian w życiorysie.

Na rynku przybywa firm oferujących usługę pisania dokumentów aplikacyjnych na zamówienie. Często są to firmy z branży HR, które mają duże doświadczenie z obszaru rynku pracy, ale jest też coraz więcej takich, które działając jedynie on-line, oferując wyłącznie przygotowanie dokumentów.

– Firmy poszukują niszy na rynku, ale rynek sam zweryfikuje potrzebę takich usług. Skoro jednak się one pojawiły, najczęściej proponowane przez firmy z obszaru HR, to znaczy, że jest popyt na te usługi - mówi Jacek Męcina, doradca zarządu i ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan.

Rosnące zapotrzebowanie

Tego samego zdania jest Edyta Krzyżanowska z firmy Partner Biznesowy HR:
- Powstaje coraz więcej firm świadczących tego rodzaju usługę co potwierdza, że jest na nią rosnące zapotrzebowanie. Szukającym pracy, bądź chcącym ją zmienić, zależy na sukcesie i są skłonni zainwestować w to pieniądze – komentuje Krzyżanowska.

d4lvaey

Pracodawcy nie mają czasu czytać setek, a nawet tysięcy aplikacji, dlatego często wstępna selekcja dokumentów potencjalnych pracowników odbywa się wzrokowo. Ciekawa szata graficzna, przejrzystość tekstu, w którym łatwo dojrzeć najważniejsze informacje, mogą przykuć uwagę pracodawcy. Drugą sprawą są coraz ostrzejsze kryteria w selekcji kandydatów. Przyczyną jest coraz trudniejszy rynek, rosnące bezrobocie, a także rosnąca liczba osób z coraz większymi kwalifikacjami. Dziś prawie każdy może zdobyć wyższe wykształcenie, nauczyć się języków, zrobić dodatkowe kursy. Potrzeba do tego tylko dobrych chęci i trochę pieniędzy.

CV pisane przez fachowca skuteczne?

Dlatego Edyta Krzyżanowska, doradca personalny, przekonuje, że warto korzystać z tego typu usług.
- Z reguły CV napisane ręką profesjonalisty wyróżnia się ciekawą, niestandardową szatą graficzną i jest szansa, że dzięki temu przykuje uwagę rekrutera i zostanie przez niego zapamiętane. Fachowiec sprofiluje nasze CV, czyli napisze je pod konkretny cel zawodowy, konkretne stanowisko na które aplikujemy. Na przykład: jeśli wysyłamy dokumenty na stanowisko przedstawiciela handlowego, przedstawi w nich i wyróżni związane z nim doświadczenie i umiejętności. Unikajmy ofert tworzących CV ogólne, przedstawiające całą naszą drogę zawodową, które często przekraczają dwie strony. Taki dokument aplikacyjny może być mniej efektywny, szczególnie w procesach rekrutacyjnych, w których uczestniczy duża liczba kandydatów – radzi Krzyżanowska.

CV od 69 zł, list motywacyjny od 59 zł

Ile kosztuje zamówienie dokumentów aplikacyjnych? To zależy od wielu czynników. Między innymi od tego jak bardzo rozpoznawalna jest firma na rynku, co często przekłada się w tym przypadku na jej doświadczenie.

- Większość firm różnicuje cenę za tę usługę w zależności od ilości lat naszego doświadczenia zawodowego. Tym samy najmniej zapłaci osoba świeżo po studiach, więcej – menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem. Stworzenie jego CV wymaga więcej czasu i analizy drogi zawodowej – mówi Edyta Krzyżanowska.

d4lvaey

Za CV zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Skrajne przykłady: 69 zł zapłacimy za CV - standard w firmie, która nie różnicuje doświadczenia, albo od 349 zł wzwyż w firmie, która opracuje CV dla pracownika mającego powyżej 6 lat doświadczenia. Za list motywacyjny zapłacimy kilkadziesiąt złotych, najczęściej od 59 zł do 99 zł. Można też zamówić pakiet – CV plus list motywacyjny, co wychodzi znacznie taniej. Istnieją dodatkowe opłaty za przygotowanie aplikacji w obcym języku oraz w terminie ekspresowym.

- Odradzałabym kierowanie się jedynie ceną i wyborem firmy najtańszej – mówi doradca personalny, Edyta Krzyżanowska.

CV drogie, a gwarancji otrzymania pracy nie ma

- W usługach doradczych, takich, jak napisanie CV, cena jest powiązana z jakością i skutecznością. Najtańsza opcja może być realizowana bez żadnego kontaktu z osobą zamawiającą – wszystko odbywa się drogą on-line. Warto zastanowić się, czy nie lepiej dopłacić np. kilkanaście złotych więcej, ale wykupić usługę, w której osoba realizująca nasze CV skontaktuje się z nami telefonicznie. Przeprowadzi wtedy wywiad w celu zrozumienia naszych potrzeb zawodowych. Następnie wybierze z naszej ścieżki zawodowej kluczowe pod kątem tego stanowiska doświadczenia i kompetencje. Profesjonalne firmy po stworzeniu CV, przesyłają je nam do akceptacji, bądź wprowadzenia ewentualnych poprawek. Zlecenie zamykają dopiero wtedy, gdy mają pewność, że jesteśmy usatysfakcjonowani – mówi Krzyżanowska.

Dodaje jednak, że warto pamiętać, że zamówienie CV nie daje nam gwarancji otrzymania pracy, a jedynie zwiększa nasze szanse na to, że rekruter zainteresuje się naszą aplikacją i zaprosi nas na spotkanie rekrutacyjne.

d4lvaey

Dobrze opracowane CV może być zatem zapowiedzią sukcesu, w postaci zdobycia wymarzonej pracy. To czy nam się uda, zależy od wielu czynników, w dużej mierze od nas. Jacek Męcina odnosząc się do rosnącej liczby usług w tym zakresie zauważa, że każda usługa służy dobremu celowi. – Jeśli ktoś nie może sobie poradzić z przygotowaniem CV, to czemu miałby nie skorzystać z tego typu oferty – mówi Męcina. Zauważa jednak, jak ważne jest, żeby w tej decyzji nie zatracić indywidualnego podejścia i samemu przygotować się do rozmowy o pracę.

– Firma, która przygotuje za nas CV, nie zapewni nam pracy – komentuje.

Michalina Domoń

d4lvaey

Podziel się opinią

Share
d4lvaey
d4lvaey