Trwa ładowanie...

Związki zawodowe mogą pomagać pracownikom w sporach sądowych z pracodawcą

Związek zawodowy może pomóc pracownikowi w sporze sądowym z pracodawcą. Jeżeli jednak pracownik do związku nie należy, musi się o tę pomoc zwrócić.

Share
Związki zawodowe mogą pomagać pracownikom w sporach sądowych z pracodawcąŹródło: sxc.hu
d1gmmlo

Związek zawodowy może pomóc pracownikowi w sporze sądowym z pracodawcą. Jeżeli jednak pracownik do związku nie należy, musi się o tę pomoc zwrócić. Zawsze też może z pomocy związku zrezygnować - wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.

SN w składzie siedmiu sędziów odpowiadał na pytanie prawne trzyosobowego składu SN. Chodziło o dyskryminację pracownika.

Związek zawodowy, do którego należał pracownik, przystąpił do sporu sądowego bez formalnej, pisemnej zgody pracownika. Trzyosobowy skład SN miał wątpliwość, czy prawo dopuszcza takie rozwiązanie i zadał pytanie prawne siedmioosobowemu składowi SN.

W podjętej w czwartek uchwale SN stwierdził, że związek zawodowy nie może bez zgody pracownika przystąpić do sporu sądowego, który ten pracownik toczy z pracodawcą. Zaznaczył jednak, że już samo członkostwo w związku może być uznane za taką zgodę.

Sąd zaznaczył, że inaczej jest w przypadku pracownika, który nie należy do związku zawodowego. Podkreślił, że w takiej sytuacji pracownik musi wystąpić do związku z oficjalnym wnioskiem o pomoc prawną.

W ocenie SN pracownik, niezależnie od tego, czy jest związkowcem czy nie, zawsze może pisemnie zrezygnować z pomocy związku.

(PAP)

d1gmmlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gmmlo
d1gmmlo