Trwa ładowanie...

Życzmy sobie tańszych świąt. Albo żeby przynajmniej ceny przestały rosnąć

W sklepach promocja goni promocję, ale nie oszukujmy się: jest coraz drożej. Na tegoroczną kolację wigilijną, trzeba wydać ok. 6 proc. więcej niż rok temu. Na warzywa promocji nie ma , a to ich ceny wzrosły w mijającym roku najbardziej.

Share
Życzmy sobie tańszych świąt. Albo żeby przynajmniej ceny przestały rosnąć
Źródło: iStock.com
d329wvy

Aby przygotować tradycyjną kolację wigilijną dla czterech osób, trzeba wydać ok. 105 zł, czyli 6 proc. więcej niż przed rokiem. To koszt samych składników bez półproduktów i dań gotowych. Jak zauważa "Rzeczpospolita", wyższe ceny widać w większości kategorii. Według danych GUS za listopad mocno drożały warzywa, ale taniały np. jajka. Z kolei ceny mąki, ważnej pozycji w naszym wigilijnym koszyku, nie zmieniły się, a nawet w niektórych sklepach spadły.

Według danych GfK Polonia w grudniu Polacy wydają o ok. 20 proc. więcej pieniędzy na zakupy spożywcze niż podczas innych miesięcy w roku. Z badania wynika, że dwie trzecie gospodarstw domowych realizuje świąteczne zakupy w ciągu dwóch ostatnich tygodni przed świętami, zmienia się jednak ich częstotliwość. Z roku na rok Polacy wydają więcej podczas pojedynczych zakupów, a jednocześnie rzadziej odwiedzają sklepy.

Polacy w badaniu deklarują mocne przywiązanie do tradycyjnej kuchni świątecznej, niemal 80 proc. preferuje na świątecznym stole doskonale znane polskie potrawy, które były od zawsze obecne w ich rodzinnych domach. Jednocześnie już 40 proc. badanych chętnie korzysta z gotowych produktów czy półproduktów, a obecnie w wielu domach przygotowuje się także mniej potraw na święta niż kiedyś – informuje "Rzeczpospolita".

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d329wvy

Podziel się opinią

Share
d329wvy
d329wvy