Trwa ładowanie...

500 mln dla młodych na mieszkanie

Rząd chce zarobić na dopłatach do kredytów mieszkaniowych dla młodych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Na program preferencyjnych kredytów mieszkaniowych "Mieszkanie dla młodych" ma pójść w przyszłym roku niespełna 500 mln złotych.

Share
500 mln dla młodych na mieszkanie
Źródło: Thinkstockphotos
dp2742l

Jednak według założeń Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, państwo wyjdzie na plus już w 2017 roku, a w 2020 roku dzięki zmianom w zasadach wspierania budownictwa będzie ponad 120 mln nadwyżka w budżecie. To efekt likwidacji systemu zwrotu VAT, który dziś rekompensuje koszty zakupu materiałów budowlanych, związane z podwyżką tego podatku w 2004 roku.

W najbliższych latach budżet będzie jednak dopłacał nie tylko do „Mieszkania”, ale i do „Rodziny”. W tym drugim przypadku mówimy o kwocie rzędu 700 mln zł w skali roku. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku na dopłaty do „Rodziny na swoim” poszło ponad pół miliarda złotych.

Eksperci wskazują, że lepszym pomysłem niż dofinansowywanie kredytów, byłoby wspieranie oszczędności na mieszkania. Ostrzegają też. że system dopłat, ograniczony do rynku pierwotnego, służy finansowaniu marży deweloperów.

dp2742l

Podziel się opinią

Share
dp2742l
dp2742l