BGK: 422 mln euro na dofinansowanie innowacyjnych projektów dla firm
422 mln euro trafi na dofinansowanie innowacyjnych projektów dla małych i średnich firm. Od 7 grudnia br. do 20 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o specjalny kredyt na innowacje technologiczne, który będzie częściowo spłacany przez BGK.
03.11.2015 13:05
W tej sprawie we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
ogłosił konkurs i podpisał umowy z 17 bankami, które będą udzielały kredyty na innowacje technologiczne. Chodzi o banki: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BPH, BPS i zrzeszone banki spółdzielcze, Bank Handlowy w Warszawie, Millenium, Pekao, Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, BOŚ, Idea Bank, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, SGB-Bank i zrzeszone banki spółdzielcze.
W starej perspektywie finansowej UE przedsiębiorcy z sektora MŚP mogli otrzymywać kredyt technologiczny. Mógł on być częściowo spłacony przez BGK w formie tzw. premii technologicznej. Wsparcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców; skorzystało z niego 600 firm - wskazuje bank.
Dodaje, że kredyt na innowacje technologiczne to "nowe wcielenie" kredytu technologicznego, które będzie w obecnym rozdaniu środków UE "jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP". Wspierane będą wdrożenia innowacji o charakterze technologicznym - zapowiada bank.
"W nowym programie wprowadzonych zostało szereg usprawnień: skrócony czas oceny wniosków, więcej pieniędzy na każdy projekt i rozszerzenie możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji. Bardzo ważna zmiana dotyczy także zasady składania wniosków - warunek +kto pierwszy ten lepszy+ zastąpi zasada +kto najlepiej spełni postawione kryteria+. Dzięki temu dofinansowanie otrzymają najbardziej innowacyjne technologie" - podkreślił wiceprezes BGK Radosław Stępień cytowany w informacji banku. Jego zdaniem kredyt na innowacje technologiczne może powtórzyć sukces kredytu technologicznego.
BGK poinformował ponadto, że podniesiono o 50 proc. maksymalną wysokość premii technologicznej: z 4 do 6 mln zł.
W najbliższej edycji konkursu firmy będą mogły składać wnioski o wsparcie od 7 grudnia 2015 r. do 20 stycznia 2016 r. "Do rozdysponowania będzie pula 303 mln zł w podziale na alokację dla województwa mazowieckiego (30 mln 136 tys. 486 zł) oraz dla pozostałych województw (272 mln 863 tys. 514 zł)" - wyjaśnił bank.
Kredyt na innowacje technologiczne to część unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.
(planujemy kontynuację tematu)