Trwa ładowanie...
d3uyuj1
29-10-2015 13:20

BGK: 800 mln zł na gwarancje dla firm z programu COSME (aktl.)

#
dochodzi informacja o podpisaniu przez BGK umowy z 11 bankami
#

d3uyuj1
d3uyuj1

29.10. Warszawa (PAP) - 800 mln zł trafi na gwarancje kredytowe dla małych i średnich firm z pieniędzy unijnych w ramach programu COSME - mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Gwarancje mogą posłużyć jako zabezpieczenie finansowania bieżącej działalności czy kredytów inwestycyjnych MŚP.

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/11620/

W tej sprawie w czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowy z 11 bankami. Chodzi o Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Pekao, BOŚ, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, SGB-Bank i zrzeszone z nim banki spółdzielcze. Z informacji Związku Banków Polskich wynika, że 20 banków jest zainteresowanych współpracą w ramach programu COSME.

d3uyuj1

"BGK był pierwszą instytucją w Europie, której udało się podpisać umowę dotyczącą gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach inicjatywy COSME. W pewnym sensie otwieraliśmy +drzwi+ dla innych krajów" - powiedział PAP prezes BGK.

Jak poinformował, w ramach pierwszej transzy bank pozyskał 800 mln zł, które przełoży się na kwotę nawet miliarda złotych na finansowanie dla przedsiębiorców. "Dobrą wiadomością jest to, że nie ma żadnych ograniczeń - ani preferencji, ani jakichkolwiek wyłączeń, które nie pozwalałyby na podjęcie starań o uzyskanie tego wsparcia" - zaznaczył szef BGK.

Kacprzyk wyjaśnił, że gwarancje będą mogły trafić na zabezpieczenie finansowania m.in. bieżącej działalności przedsiębiorstw czy kredytów inwestycyjnych, przeznaczonych na zakup środków, niezbędnych do produkcji. "Głównym założeniem tego projektu jest to, że firmy, które nie były w stanie do tej pory uzyskać kredytu ze względu na chociażby brak materialnych zabezpieczeń, będą mogły skorzystać z gwarancji COSME. Dają one możliwość zabezpieczenia 80 proc. wartości kredytu" - tłumaczył.

"Wszystkie podmioty, które mają dobre pomysły i starają się pozyskać finansowanie, ale do tej pory nie były skuteczne, będą mogły to zrobić. Podpiszemy z kilkunastoma największymi bankami (...) porozumienie w tej sprawie" - zaznaczył.

d3uyuj1

Zapowiedział, że pierwsze firmy będą mogły skorzystać z programu COSME już w najbliższych tygodniach. Ocenił, że na początek skorzysta z nich około pięć tysięcy MŚP.

Prezes BGK zwrócił uwagę, że inicjatywa COSME jest ściśle związana z tym, co bank robi w zakresie poręczeń i gwarancji. Gwarancje de minimis to dozwolona prawem polskim i regulacjami UE pomoc państwa dla przedsiębiorców. W jej ramach BGK udziela gwarancji spłaty kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych.

"Program de minimis został wydłużony do końca 2016 roku. (...) Mamy już blisko 24 mld udzielonych poręczeń, które przekładają się na kwotę (kredytów) powyżej 40 mld zł" - mówił.

d3uyuj1

Jak przyznał, program COSME jest "w pewnym sensie poligonem" dla jego banku. "Chcielibyśmy już w przyszłym roku wspólnie z europejskimi podmiotami (KE, EBI i EFIS - PAP) wypracować następcę de minimis. (...), by system poręczeniowy, który okazał się tak ważny dla rozwoju gospodarki, mógł być dalej kontynuowany. Chcielibyśmy, aby te dwa programy - COSME i de minimis - funkcjonowały w nowej formule" - podkreślił. Docelowo - jak dodał - zostaną one zastąpione jednym, przyjaznym i łatwo dostępnym programem.

Wartość gwarancji de minimis udzielonych firmom przez Bank Gospodarstwa Krajowego do końca września br. wynosi 23,4 mld zł. Pozwoliło to firmom uzyskać kredyty w wysokości 41,61 mld zł.

Z danych BGK wynika, że od połowy marca 2013 r. do tej pory z programu gwarancji de minimis skorzystało 95,7 tys. przedsiębiorstw.

d3uyuj1

Program gwarancji de minimis wystartował wiosną 2013 r., kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Gwarancje miały być odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności.

W listopadzie 2013 r. Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozszerzył gwarancje na kredyty inwestycyjne, by przedsiębiorcy mogli się rozwijać.

Celem programu COSME jest podnoszenie konkurencyjności MŚP. Gwarancje mają zabezpieczyć spłatę 80 proc. wartości kredytu obrotowego lub inwestycyjnego; maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć 600 tys. zł. Maksymalny okres gwarancji to 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla inwestycyjnego.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ mhr/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d3uyuj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uyuj1