Trwa ładowanie...
akcje
07-11-2013 17:54

Być może czas na większą korektę

Indeks WIG20 rozpoczął dzień solidnym spadkiem o ponad 22 punkty. Jednak skalę spadku w przeważającej mierze zawdzięczamy akcjom PZU, które dziś były notowane bez prawa do dywidendy zaliczkowej za rok 2013 w wysokości 20 złotych. Przez pierwsze dwie godziny na rynku przewagę miała strona popytowa i powoli odrabialiśmy straty, jednak nie udało nam się powrócić do poziomu wczorajszego zamknięcia.

Być może czas na większą korektęŹródło: Thinkstockphotos
dwr2obd
dwr2obd

Tuż po godzinie 11.00 mocne uderzenie podaży sprowadziło nas na nowe minima sesji, które osiągnęliśmy godzinę później. Znów jednak byki wzięły się do odrabiania strat i ruszyliśmy wolno na północ. Dużego przyspieszenia nabraliśmy po decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe. To spowodowało duży wzrost na najważniejszych europejskich parkietach, a i u nas pomogło w odrobieniu z nawiązką całych wcześniejszych strat. Jednak pobyt indeksu naszych największych spółek powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia nie trwał długo. To niestety nie było dobrym znakiem dla naszego rynku porównując go z parkietami w Europie, na których cały czas widzieliśmy pokaźne wzrosty. Nie pomogły nam nawet dobre dane o amerykańskim PKB w III kwartale, który okazał się znacznie lepszy od prognoz (wzrost o 2,8%, a prognozowano wzrost o 1,9%). Oczywiście te dane można interpretować różnie, wszak dobre dane z amerykańskiej gospodarki to być może szybsze odłączenie kroplówki w postaci QE3. Taką
też interpretację tych wyników widzieliśmy na Wall Street. Choć jeszcze w pierwszych minutach odnotowywaliśmy za oceanem wzrosty (jakby osiągnięte na fali europejskiego optymizmu), to jednak w dalszej części sesji już tak dobrze nie było. To sprowadziło nas na nowe minima i choć w końcowej fazie notowań udało nam się nieco straty ograniczyć, obraz dzisiejszej sesji nie wygląda najlepiej.
Obroty osiągnęły dziś poziom nieco poniżej 0,76 miliarda złotych, wzrost zanotowały 153 spółki, a spadek 198. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem o -0,75%, mWIG40 spadł o -0,36%, a sWIG80 o -0,30%. Najlepiej prezentowały się spółki budowlane, energetyczne i surowcowe, najsłabiej paliwowe i informatyczne.
Dziś przed sesją wyniki za III kwartał 2013 roku podał Bank Handlowy. Niestety wynik osiągnięty w III kwartale nie zachwycił inwestorów. Zysk netto na poziomie 165,2 miliona złotych to dużo słabiej od prognoz analityków i dużo mniej od wyniku osiągniętego w III kwartale ubiegłego roku (251,2 miliona złotych). Nie może więc dziwić reakcja inwestorów i spora przecena akcji. Zupełnie inną reakcję widzieliśmy na wynik Bogdanki. Choć i w tym przypadku zysk netto okazał się nieco niższy od prognoz (82,7 miliona, a oczekiwano wyniku w okolicach 86 milionów) oraz niższy od wyniku za III kwartał 2012 roku, kiedy to spółce udało się osiągnąć blisko 103 miliony zysku, to jednak rosnące przychody i osiągnięte nieco wyższe od prognoz ceny sprzedaży węgla spowodowały bardzo pozytywną reakcję inwestorów. Na wyróżnienie obok Bogdanki (+4,68%) zasługiwały również: PZU, PGE, Eurocash, Synthos i Tauron, ale to jedynie te spółki kończą dzień na plusie. Słabą sesję za sobą mają natomiast: Kernel (-3,16%), Asseco Poland (-2,42%),
PGNiG (-2,59%), Lotos (-1,35%) oraz Bank Handlowy (-3,66%).

Wśród małych i średnich spółek dobrze prezentowały się dziś: Point Group, Paged, LST Capital, Radpol, Bytom, Próchnik i Serinus. Zdecydowanie gorzej poradziły sobie: Tesgas, B3System, Zastal, Patentus, CI Games, BOŚ i Sadovaya.

Za nami dość emocjonująca sesja, jednak z niezbyt dobrym zakończeniem. Większa korekta na naszym rynku jest niestety w najbliższych dniach całkiem możliwa. Nie wykluczyłbym zejścia nawet do poziomu 2450 punktów na indeksie WIG20. Po drodze możemy powalczyć o obronę okrągłego poziomu 2500 punktów, choć sztuka ta może się nie udać. Zdrowa korekta przydałaby się naszemu rynkowi i mogłaby dać szansę na kolejną falę wzrostową, która pozwoliłaby na pokonanie szczytów z początku stycznia.

Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.

dwr2obd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwr2obd