Trwa ładowanie...

Czternasta emerytura. Wypłata w listopadzie. Rząd rozważa podniesienie progu

To już pewnie. Na początku listopada emeryci dostaną czternastą emeryturę. Informację potwierdziła we wtorek szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. Na jaką kwotę mogą liczyć seniorzy? ZUS przeleje im na konta po 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę. Rząd rozważa podniesienie progu.

Share
Rząd zwolnił czternastki z podatku, dlatego emeryci na kontach zobaczą kwotę 1217,98 zł Rząd zwolnił czternastki z podatku, dlatego emeryci na kontach zobaczą kwotę 1217,98 zł Źródło: Adobe Stock, fot: vivoo
d1yyhf7

Trwa wypłata trzynastych emerytur, a rząd już mówi o czternastce. Resort rodziny przygotowuje projekt ustawy, ale już wiadomo, że dodatkowe świadczenie będzie przyznawane na tych zasadach, które obowiązywały rok temu.

Czternastka wyniesie tyle ile minimalna emerytura i trzynastka, a więc 1338,44 zł brutto. Rząd zwolnił świadczenie z podatku, dlatego emeryci na kontach zobaczą kwotę 1217,98 zł.

Czy wszyscy seniorzy mogą liczyć na listopadowy zastrzyk gotówki? Niestety nie. W odróżnieniu od trzynastek, będzie obowiązywało kryterium dochodowe. W ubiegłym roku pełne świadczenie otrzymywały osoby, których emerytura nie przekroczyła 2,9 zł brutto. Ci którzy otrzymują więcej, dostaną świadczenie, pomniejszone na zasadzie "złotówka za złotówkę", dokładnie tak jak było to rok temu.

d1yyhf7

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Skąd pieniądze na "trzynastkę" i "czternastkę", skoro nie sa uwzględnione w budżecie na 2020 rok? To się da skonstruować

- Możemy podnieść próg do 3 tys. zł, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma w tej sprawie – mówi na łamach "Super Expressu" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie jest wypłacane z automatu. Czternastka nie jest brana pod uwagę przy wypłacie 500+ i nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się o zasiłki z pomocy społecznej czy dodatek mieszkaniowy. Nie podlega także przejęciom komorniczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yyhf7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yyhf7