Trwa ładowanie...

Darmowe konta zagwarantowane w ustawie. Banki jednak zwlekają z ofertą

Każdy Polak zyskał wczoraj ustawowe prawo do posiadani bezpłatnego rachunku bankowego. Postanowiliśmy sprawdzić, która z 5 największych instytucji finansowych w kraju jest już na to przygotowana. Okazało się, że nikomu tu się nie śpieszy. Tym bardziej, że na rynku trwa właśnie festiwal wprowadzania dodatkowych opłat.

Darmowe konta zagwarantowane w ustawie. Banki jednak zwlekają z ofertą
dwrtvl6
dwrtvl6

W środę zaczęła obowiązywać ustawa o usługach płatniczych, o której szerzej pisaliśmy już w WP money. Najkrócej rzecz ujmując pozwala ona każdemu polskiemu obywatelowi na założenie darmowego konta bankowego, zwanego w ustawie podstawowym rachunkiem płatniczym. Nie jest to nasza własna, krajowa inicjatywa, a obowiązek wynikający z unijnej dyrektywy.

To właśnie w Brukseli dostrzeżono potrzebę wymuszenia na bankach oferowanie takich usług bankowych na poziomie bardzo podstawowym bez żadnych opłat. W polskich warunkach oznacza to, że zupełnie bezpłatne jest założenie, prowadzenie tego rachunku, karty i wykonanie z niego pięciu przelewów.

Półtora roku na darmowe oferty

Rzecz jednak w tym, że na przystosowanie się do tych wymagań dano bankom dużo czasu. Instytucje finansowe mają na to aż półtora roku. Trudno więc się dziwić, że niespecjalnie im się śpieszy z przygotowywaniem takiej oferty.

- Mamy jeszcze 18 miesięcy i w tym terminie na pewno się zmieścimy. Pracujemy nad intensywnie, ale kiedy wszystko będzie gotowe tego nie mogę powiedzieć. Pracujemy jednak tak szybko jak się da - powiedziała nam Aneta Styrnik-Chaber z PKO BP.

dwrtvl6

Z kolei ING Bank Śląski widzi tę sprawę jeszcze inaczej. W nieco szerszej koalicji te przygotowania trwać mają. - Jeszcze trwają prace i analizy zapisów ustawy we współpracy z innymi bankami i Związkiem Banków Polskich. Na tą chwilę nie ustaliliśmy terminu wdrożenia podstawowego rachunku płatniczego u nas - mówi Ewa Szerszeń z ING.

Ile zostało jeszcze do wspomnianej mety, za którą już każdy bank będzie musiał mieć ten rachunek w ofercie? Przepisy jasno mówią tu o 8 sierpnia 2018 r. Biorąc pod uwagę, że ostatnio instytucje finansowe w naszym kraju idą pod prąd tym unijnym oczekiwaniom i dokładają klientom płatności, nie należy się spodziewać, że będziemy tu obserwować jakiś wyścig.

Jeżeli już to w konkurencji na to, który z banków przybiegnie ostatni z tym darmowym rachunkiem. Nie może być inaczej w sytuacji, w której na rynku w jednym czasie sześć dużych banków zapowiedziało ostatnio niekorzystne dla klientów zmiany w swoich tabelach opłat i prowizji.

Pierwsze z resztą już za nami o czym pisaliśmy w WP money, a kolejne czekają nas w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Wśród tych instytucji jest Deutsche Bank, mBank, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, ING Bank Śląski i Alior Bank.

dwrtvl6

Nie wszystko będzie za darmo

Firmy w pierwszym kwartale 2017 roku wprowadzą podwyżki w swoich opłatach i prowizjach. Dotyczą one głównie kont, kart, wypłat z bankomatów czy obsługi w placówkach. Dlatego nie może dziwić, że również mBank, jak poinformowała nas Emilia Kasperczak nie ma jeszcze daty wdrożenia tego obowiązkowo darmowego konta.

- Pracujemy nad tym, ale mamy na to 18 miesięcy i jeszcze nie znamy konkretnej daty wejścia tego produktu - powiedziała rzeczniczka. Pozostałe dwa banki z pierwszej piątki czyli Pekao i Zachodni WBK do czasu opublikowania tego artykułu nie odpowiedziały jeszcze na nasze pytania.

Warto też zauważyć, że w tym podstawowym rachunku płatniczym mogą pojawić się jednak pewne opłaty. Zgodnie z ustawą mogą one dotyczyć tzw. usług powiązanych.

dwrtvl6

Skoro w ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie pięciu bezpłatnych poleceń przelewu za kolejne już będziemy mogli płacić. Posiadacz takiego rachunku będzie mógł też wprawdzie używać karty płatniczej bez opłat, ale za jej wydanie bank opłatę może już pobrać.

Ma być jednak nie wyższa niż najczęściej pobierana przez dostawcę w przypadku oferowania jej innym klientom. W ramach tego zdefiniowanego w ustawie rachunku nie będzie jednak można korzystać z karty kredytowej i innych produktów kredytowych.

dwrtvl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwrtvl6