Do ZUS wpłynęło ponad 300 pytań o emerytury pomostowe
Na działający od dwóch miesięcy specjalny portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poświęcony emeryturom pomostowym, wpłynęło już 314 pytań od firm i osób prywatnych. Portal cieszy się dużym zainteresowaniem - ocenia rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.
Rzecznik poinformował, że najwięcej wątpliwości dotyczyło wykazu stanowisk pracy, prowadzonego przez płatników, zatrudniających osoby do pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wiele problemów sprawia również ewidencja takich pracowników. Płatnicy często nie wiedzą też, czy i w jakim wymiarze powinni płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych np. za pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy czy posiadających już uprawnienia emerytalne.
Zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych, składki na Fundusz Emerytur Pomostowych powinny być od 1 stycznia 2010 r. odprowadzane za każdego pracownika urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który wykonuje prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Wykaz tych prac stanowi załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. Składka powinna być odprowadzana niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana na cały etat, czy tylko na część. Nie ma też znaczenia, czy pracownik otrzyma w przyszłości emeryturę pomostową, czy nie. Wysokość składki na FEP to 1,5 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Jak poinformował Przybylski, aby skorzystać z elektronicznej informacji ZUS, trzeba zarejestrować się w serwisie e-Inspektorat, a następnie przejść na stroną o nazwie Elektroniczna Sala Obsługi Klientów. Wybierając na niej właściwą grupę tematyczną, można zadać pytanie w sprawie FEP.
- Odpowiedzi udzielane są niezwłocznie, a do zainteresowanego trafiają drogą elektroniczną. Można też na bieżąco obserwować, na jakim etapie załatwiania jest dana sprawa - powiedział rzecznik ZUS. Dodał, że wszystkie pytania i odpowiedzi są ogólnodostępne w serwisie e-Inspektorat, więc mogą z nich korzystać nie tylko pytający, ale także inni zainteresowani płatnicy.
Ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie 1 stycznia 2009 r. Przewiduje ona dla określonej grupy osób możliwość odejścia na emeryturę o pięć lat wcześniej (kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat).
Prawo do pomostówek przysługuje tylko tym, którzy spełniają łącznie kilka warunków: urodzili się po 31 grudnia 1948 r.; przed 1 stycznia 1999 r. byli zatrudnieni na stanowiskach i przy pracach, które na podstawie ówczesnych przepisów uprawniały do wcześniejszej emerytury; po 31 grudnia 2008 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; łącznie przepracowały w ten sposób na cały etat co najmniej 15 lat; pracowały i płaciły składki na ZUS przez minimum 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni). Niektóre grupy zawodowe, np. nurkowie, piloci, zatrudnieni przy azbeście, rybacy morscy, część hutników, ratownicy górscy, mogą odejść na emeryturę pomostową po przepracowaniu co najmniej 15 lat.