Trwa ładowanie...

GUS podał dane o wynagrodzeniach. Pensje mocno w górę

Główny Urząd Statystyczny podał dane o zarobkach Polaków. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło lutym 3709,99 zł. Oznacza to, że wynagrodzenia wzrosły o 4 proc. licząc rok do roku i 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

GUS podał dane o wynagrodzeniach. Pensje mocno w góręŹródło: Thinkstockphotos
d2qxow5
d2qxow5

Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,7 proc. rdr i spadku o 0,4 proc. mdm. W styczniu przeciętne wynagrodzenia wynosiły 3580,30 zł., a wzrost wyniósł 0,4 proc.

Inflacja bazowa wyniosła 1,1 proc. - poinformował NBP. W czwartek GUS podał dane o inflacji CPI - wyniosła ona 1,3 proc., oznacza to, że realny wzrost płac kształtuje się na poziomie 2,7 proc.

Wynagrodzenie r/r

[

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

]( http://finanse.wp.pl/id,224,wskaznik.html# )

d2qxow5

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 mln 497,4 tys. osób. Spadło o 0,8 proc. w stosunku rok do roku, zaś w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w lutym roku spadło rdr o 0,8 proc. rdr oraz spadło o 0,2 proc. mdm.

- Wyraźne przyspieszenie płac w stosunku do poprzedniego miesiąca to nie efekt narastania presji płacowej, lecz efekt ustąpienia efektu wysokiej bazy statystycznej sprzed roku, związanej z przesuwaniem podwyżek i premii przed wejściem w życie podwyżki składki rentowej. Wzrostowi płacy nominalnej towarzyszyło również przyspieszenie realnej dynamiki, która w lutym wyniosła 2,6 proc. rdr i była najwyższa od stycznia 2012. Dane z rynku pracy wyraźnie poprawiły się w stosunku do stycznia, jednak trudno oczekiwać utrzymania tych trendów w kolejnych miesiącach. Niepewność co do tempa wzrostu w europejskiej i polskiej gospodarce będzie ograniczała zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, czemu będzie też towarzyszyła niska presja płacowa - poinformował w komunikacie Grzegorz Milewski, z Biura Analiz Makroekonomicznych Bank Millennium.

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5