Trwa ładowanie...

Importowane pomidory rozpychają się na rynku. Oto ceny

Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach niedawno pojawiły się pomidory importowane z Maroka. Ich dostępność jest duża. Eksperci wskazują, że stawki dla krajowych producentów zależą głównie od jakości pomidorów.

Na Broniszach pojawiły się pomidory z Maroka (zdj. ilustracyjne)Na Broniszach pojawiły się pomidory z Maroka (zdj. ilustracyjne)Źródło: Getty Images, fot: wilatlak villette
d3xr5j7
d3xr5j7

Obecnie na rynkach hurtowych w Polsce pojawiają się coraz większe partie produktów z zagranicy. Często importowane warzywa i owoce trafiają na rynek w tym samym czasie, gdy dostępne są jeszcze zbiory od krajowych rolników, co utrudnia sprzedaż lokalnych produktów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny jak 10 lat temu. Tak się kończy wojna dyskontów

Jak podaje portal warzywa.pl, aktualnie odnotowuje się wzrost dostaw pomidorów z Maroka na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach – informuje Marcin Dąbrowski, ekspert Biura Marketingu i Komunikacji Rynku Hurtowego w Broniszach. 28 października hurtownicy, oferujący importowany towar, sprzedawali go w cenach od 6,33 do 6,66 zł za kilogram, czyli w przedziale od 38 do 40 zł za karton. 

d3xr5j7

Dla porównania ceny krajowych pomidorów czerwonych wynoszą obecnie od 5 do 8 zł/kg, natomiast pomidory malinowe osiągają stawki od 6,65 do 9 zł/kg. Różnice cenowe zależą głównie od jakości warzyw. Jednak, ceny mogą także różnić się w zależności od wielkości zamówienia. Niższe stawki dotyczą zazwyczaj zakupów hurtowych.

Portal przypomina, że pomidory czerwone w hurcie w dniu 28 października wahały się od 5 do 5,83 zł/kg. Natomiast 18 października lokalni producenci sprzedawali ten towar po 8,33 zł/kg. Pomidory malinowe 28 października były wyceniane na około 8,33 zł/kg, a tydzień wcześniej cena wynosiła 10,83 zł/kg.

Portal zauważa, że kontrole na rynkach hurtowych oraz innych punktach dystrybucji owoców i warzyw powinny koncentrować się na produktach zagranicznych. Polska bywała już określana przez zagraniczne media jako "centrum fałszerstw" ze względu na zmiany oznaczeń pochodzenia, np. w przypadku ogórków z Rosji. Wzmocnione kontrole są ważne, ponieważ rynek się przekształca, a import stale rośnie.

Plaga oszustw "na warzywa" w Polsce

Jak pisaliśmy w WP Finanse, inspektorzy regularnie kontrolują rynki hurtowe w Polsce.  W maju kontrolerzy odwiedzili rynki hurtowe w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie.

d3xr5j7

W trakcie wizyt sprawdzili 73 partie świeżych owoców i warzyw o łącznej masie przekraczającej 45 ton. Skontrowali pomidory, ogórki, sałatę, młodą kapustę, truskawki i ziemniaki. Nieprawidłowości wykryli u 10 z 17 podmiotów. 

Inspektorzy zakwestionowali wymagania jakościowe w przypadku partii pomidorów koktajlowych cherry z Hiszpanii. Powodem były objawy zepsucia - na pomidorach widoczna była pleśń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xr5j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xr5j7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj