Jak czytać ogłoszenia o pracę?
Już na etapie czytania ofert możemy określić z kim mamy do czynienia. Czytaj dokładnie ogłoszenia i wyciągaj właściwe wnioski. Unikniesz wielu kłopotów.
29.11.2011 09:16
W najlepszym razie odpowiadając na złą ofertę stracisz trochę czasu lub kilka złotych na wysłanie CV i listu motywacyjnego. Gorzej, jeśli pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną zanim się zorientujesz, że to praca nie dla ciebie.
Firmy rekrutujące, na niektóre, mało popularne stanowiska szukają pracowników metodami, które bardziej pasują do agresywnego marketingu niż do profesjonalnego pozyskiwania dobrych pracowników. Tam, gdzie jest duża rotacja, mały zysk i ciężka praca są ciągłe problemy z pozyskaniem pracowników. Akwizycja, praca na taśmie w fabrykach, telemarketing - ile razy w gazetach można przeczytać ogłoszenia: "łatwy zarobek, elastyczne godziny pracy, młody zespół". Nic się nie stanie jeśli sami zdecydujemy się na taką pracę kierowani sobie znanymi powodami, ale jeśli dajemy się wprowadzić w błąd - to już jest nadużycie.
Jak poznać, co kryje się za ogłoszeniem z ofertą pracy?
Jest kilka sposobów, po których możemy rozpoznać czy oferta jest poważna i czy nie narazi nas na niepotrzebną stratę czasu. Na co należy zwrócić uwagę?
Miejsce zamieszczenia oferty pracy
Firmy, które zamieszczają ogłoszenia w znanych tytułach prasowych lub w sprawdzonych portalach, muszą przejść weryfikację. Wypełniają formularz rejestracyjny, w którym podają dane adresowe oraz NIP. Dane te są sprawdzane a ogłoszenia budzące wątpliwość usuwane. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za korzystaniem ze sprawdzonych portali pracy jest to, że firmy, które zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne muszą wnieść opłatę (za ogłoszenie, za rekrutację, za przeszukanie bazy CV) a to już samo w sobie jest potwierdzeniem, że firma rzeczywiście poszukuje pracownika i podchodzi do tego poważnie.
Unikajmy darmowych tablic ogłoszeniowych, darmowych anonsów, portali z darmowymi ofertami. Firmy, które są dochodowe i oferują dobre stanowiska pracy stać na wykupienie ogłoszenia w prasie i portalach internetowych. W portalu kariera.pl istnieją zasady, w których dyskwalifikuje się niektórych ogłoszeniodawców. Firma musi podać dane do faktury, osobę reprezentującą pracodawcę oraz zgadza się na przestrzeganie zasad narzuconych przez serwis. Usuwa się także niektóre ogłoszenia, które mogą potencjalnie być niebezpieczne. Np. oferty od niepewnych zagranicznych pracodawców oraz z podtekstem erotycznym. Treść oferty
Ogłoszenia sprawdzonych pracodawców charakteryzują się między innymi dopracowaną treścią oraz odpowiednio dobraną szatą graficzną. W większości firm nad rekrutacją nowych pracowników pracują specjaliści, którzy dbają o właściwy przekaz informacji dla kandydatów. Oferty pracy wychodzące od rzetelnych pracodawców są dopracowane pod każdym względem: prawnym, merytorycznym. Ogłoszenie powinno zawierać wiarygodne informacje. Żadnych obietnic łatwego i szybkiego zarobku. Powinno być zredagowane solidnie i budzić zaufanie. Z jednej strony podane są wymagania od kandydata, a z drugiej oferta firmy.
Rodzaj oferty
Częste ukazywanie się podobnej oferty pracy może oznaczać, że firma ma kłopoty z pozyskaniem pracowników lub jest tak duża rotacja na danym stanowisku. Jeśli zobaczymy interesujące nas ogłoszenie sprawdźmy, czy nie ukazywało się przez ostatni rok co tydzień. Jeśli szukasz stałej pracy, to unikaj ogłoszeń, z których jasno wynika, że jest to praca dodatkowa. Wszystkie ogłoszenia ze sztucznymi zachętami do podjęcia pracy, typu: "tylko u nas", "ogromne zyski", "10 tyś w miesiąc bez wysiłku" mogą oznaczać, że na dane stanowiska brak jest chętnych a to są tylko obietnice. Kobiety szczególnie muszą uważać na ogłoszenia, które pod pozorem dobrej oferty kryją w sobie zagrożenia. Jak można wierzyć w ogłoszenie typu: "kelnerki do klubu bez znajomości języka". Wszyscy są narażeni na wykorzystywanie w pracy. Szczególnie uważnie należy podchodzić do ofert z innych krajów. Polacy wykorzystywani są na plantacjach, na budowach a dziewczyny w klubach nocnych.
Warto zapoznać się ze stroną www.strada.org.pl, na której znajdziemy informacje, co należy zrobić przed wyjazdem do pracy i jak uniknąć pracy przymusowej.
Firma podaje swoją nazwę w ogłoszeniu
Sprawdź czy ma stronę www. Wejdź na stronę i spróbuj ocenić wiarygodność i solidność pracodawcy. Brak strony - wpisz nazwę firmy w wyszukiwarkę internetową. Na pewno znajdziesz jakieś informacje. Szukaj na forum o pracy, jeśli brak jest informacji na temat danej firmy, to zadaj pytanie. Może znajdzie się ktoś, kto ci coś poradzi. Do wszystkich wiadomości podchodź sceptycznie. Zła opinia o pracodawcy nie musi być rzetelna, a ktoś kto wychwala ofertę pracy, czy też pracodawcę może być jego przedstawicielem, który stara się przyciągnąć ludzi do pracy. Tak działają np. firmy, które rekrutują do pracy w akwizycji. Na forach internetowych zauważysz mnóstwo złych opinii przeplecionych z wychwalaniem danego pracodawcy. Kieruj się zdrowym rozsądkiem a jeśli trzeba skontaktuj się bezpośrednio z kimś, kto w danej firmie już pracuje. Firma nie podaje w ogłoszeniu swojej nazwy
Nie należy się bać ogłoszeń bez nazwy pracodawcy. Jest to częsta praktyka, która pozwala uniknąć niepotrzebnych ofert. Firmy pośredniczące zajmują się pierwszą selekcją kandydatów. Dlaczego niektórzy pracodawcy unikają podawania swojej nazwy? Przyczyn może być co niemiara - korzystają z wyspecjalizowanej firmy rekrutującej, nie chcą, żeby obecni pracownicy wiedzieli o nowej rekrutacji (niestety czasami jest to forma poszukiwania zastępstwa), pracodawca nie chce zostać zasypany niepotrzebnymi dokumentami, mailami, osobistymi wizytami. W takim przypadku sprawdzaj dokładnie treść ogłoszenia. Musi być rzetelna, wiarygodna. Dokładnie określać obowiązki i wymagania oraz korzyści z podjęcia danego zajęcia. Możesz zawsze wysłać zapytanie do firmy pośredniczącej w rekrutacji. Może nie uzyskasz dokładnych danych firmy, ale zorientujesz się, czy oferta jest skierowana do ciebie.
Dobre ogłoszenie:
- zamieszczone w wiarygodnym i sprawdzonym źródle, ogłoszenia płatne,
- precyzyjnie określone wymagania od kandydata,
- dokładny opis obowiązków,
- określa korzyści, jakie wynikają z podjęcia pracy,
- idealne ogłoszenie zawiera pensję oraz dodatkowe uposażenia,
Złe ogłoszenie:
- niewiadomego pochodzenia, darmowe,
- lakoniczne informacje,
- błędy ortograficzne i stylistyczne,
- brak danych kontaktowych, darmowa skrzynka mailowa lub tylko telefon komórkowy,
- brak wymagań i określonych obowiązków,
- ogłoszenia z podana tylko pensją, szczególnie z określeniami typu: "łatwo zarobisz",
- ogłoszenia, które pojawiają się ciągle - oznaczają dużą rotację pracowników lub brak chętnych,
Sprawdź koniecznie:
- opinię o pracodawcy,
- informację o pośrednikach pracy, szczególnie jeśli chodzi o wyjazdy do innych krajów,
- pytaj się czy jest to praca legalna,
- pytaj o warunki pracy,
- nie wpadaj w euforię, o dobrą pracę trzeba się postarać,
Zdarzają się też ogłoszenia sprawdzonych firm, które tak faktycznie nie są ogłoszeniami rekrutacyjnymi. Niektóre firmy już przeprowadziły wewnętrzną selekcję i mają kandydata na dane stanowisko a ogłoszenie jest tylko rutynowym działaniem w takim przypadku. Czasami oferta jest bardziej reklamą pracodawcy. Po co dobrze czytać ogłoszenie?
Żeby nasze dokumenty nie były wysyłane na darmo. Zaledwie 20% kandydatów, którzy odpowiadają na oferty nadają się do danej pracy. Większość kandydatów przyjmuje zasadę - czym więcej tym lepiej, co nie ma sensu. Należy stawiać na jakość. Przygotować dokładnie dokumenty aplikacyjne, czytać ogłoszenia ze zrozumieniem oraz odpowiadać tylko na właściwe ogłoszenia.
W Polsce rynek poszukiwania pracowników dopiero się rozwija. Jeszcze istnieją spore niedociągnięcia zarówno po stronie poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców. Dodatkowo na rynku funkcjonują nieuczciwi pośrednicy. Dobre zasady rekrutacyjne dopiero nadchodzą. Pracodawcy będą musieli np. podawać w ogłoszeniu dokładnie pensję oraz dodatkowe korzyści. Tak jest w wielu krajach. W Wielkiej Brytanii ogłoszenia z ofertami pracy są dopracowane do perfekcji. Kandydat czytając ogłoszenie dowiaduje się dokładnie jakie stanowisko ma objąć, jakie będzie miał obowiązki, jaką pensję rocznie dostanie oraz dodatkowe premie i uposażenie. Dzięki temu każdy może łatwo ocenić solidność pracodawcy.
[
]( http://www.kariera.pl/ )