Trwa ładowanie...

Jeden wagon pełny, drugi pusty. PKP ma system z lat 90. ubiegłego wieku

Nie milkną echa pewnej podróży kolejowej, podczas której jeden wagon pociągu był pełen ludzi, a pozostałe niemal puste. Okazuje się, że system PKP przydzielający miejsca pasażerom może pochodzić z roku 1994 roku i nie jest dostosowany do obecnej rzeczywistości.

Share
Jeden wagon pełny, drugi pusty. PKP ma system z lat 90. ubiegłego wieku
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, kaffeeeinstein, fot: kaffeeeinstein
d34ezem

Pasażerowie od dawna narzekali na system przydzielania miejsc w pociągach – grupujący ludzi w jednych miejscach czy przedziałach, pozostawiający jednocześnie kompletnie puste przestrzenie w innych częściach składu.

Sprawą zbulwersował się m.in. Maciej Kawecki, były dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. W mediach społecznościowych zwrócił uwagę na absurd systemu informatycznego PKP Intercity pod względem sprzedaży biletów. Podróżował pociągiem PKP Intercity na trasie Warszawa - Gdynia.

Kolejarze chcą wyremontować wszystkie dworce w kraju. To ogromne przedsięwzięcie

Konduktor, na pytanie: "dlaczego system PKP nie może rozdzielać miejsc bezpiecznie w dobie pandemii?", miał odpowiedzieć krótko i dosadnie: "Daj sobie Pan spokój. Taki mamy w PKP system. Tak rozdziela miejsca od zawsze".

d34ezem

Kawecki doczekał się lakonicznego wytłumaczenia ze strony PKP Intercity – to właśnie ta spółka odpowiada za sprzedaż większości biletów. "Przygotowujemy ze swoimi zewnętrznymi podwykonawcami zmianę algorytmu dotyczącego zasad przydzielania miejsc w systemie sprzedaży biletów" – odpisali kolejarze.

Jednak Kawecki dalej drążył i być może doszedł do sedna problemu.

"Po skierowaniu przeze mnie wczoraj z wykorzystaniem moich kontaktów roboczych serii pytań do PKP S.A. pozyskałem informację, że do dnia dzisiejszego PKP S.A. korzysta w zakresie rezerwacji miejsc z systemu zakupionego w 1992 r. oraz wdrożonego w 1994 r. o nazwie Kurs’90. System w żadnym zakresie nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości cyfrowej" – napisał na swojej stronie na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34ezem

Podziel się opinią

Share
d34ezem
d34ezem