Trwa ładowanie...

KNF wydała Rekomendację "S", oczekuje jej wprowadzenia od 2014 roku

Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację "S", która zakłada m.in. obniżenie wskaźnika LtV do poziomu 80 lub 90 proc. dla kredytów mieszkaniowych. Komisja chce, by większość zapisów nowego dokumentu weszła w życie od 1 stycznia 2014 roku - podała KNF w komunikacie.

KNF wydała Rekomendację "S", oczekuje jej wprowadzenia od 2014 rokuŹródło: Jupiterimages
d2k00km
d2k00km

Nowa rekomendacja dotyczy dobrych praktyk banków w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Komisja chce by banki zmieniły podejście do wskaźnika LtV (z ang. loan to value - stosunek wartości kredytu do wartości zabezpieczenia tego kredytu - przyp. PAP), oferując klientom produkty oparte o poziomy 80 proc. lub 90 proc. tego wskaźnika w zależności od dodatkowych zabezpieczeń, w przypadku kredytów na nieruchomości mieszkalne oraz poziomy 75 proc. lub 80 proc. dla kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych.

Urząd proponuje również obniżenie maksymalnego okresu kredytowania klientów detalicznych do 25 lat. W komunikacie dodano, że przy ustalaniu długości okresu kredytowania klienta detalicznego, bank powinien uwzględnić zdolność kredytobiorcy do kreowania dochodów w całym okresie trwania umowy, zwracając szczególną uwagę na okres, w którym należy oczekiwać osiągnięcia przez kredytobiorcę wieku emerytalnego.

Komisja chce również by dalszemu ograniczeniu uległo kredytowanie hipoteczne w walutach obcych. Zaleca ponadto uelastycznienie podejścia w zakresie wskaźnika DtI (z ang. debt to income - współczynnik sumy zobowiązań do bieżącego dochodu netto - przyp. PAP), którego wartość zdaniem KNF nie powinna przekraczać 40 proc. dla klientów o dochodach nieprzekraczających przeciętnego poziomu wynagrodzeń w danych regionie zamieszkania oraz 50 proc. dla pozostałych klientów

KNF w rekomendacji zapowiada również wprowadzenie zasady proporcjonalności w odniesieniu do banków spółdzielczych zobowiązanych do działania w zrzeszeniu.

Komisja oczekuje, że większość zapisów rekomendacji zostanie wprowadzonych nie później niż do dnia 1 stycznia 2014 r. Część zaleceń ma wejść w życie od 1 lipca 2014 r.

d2k00km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k00km