Trwa ładowanie...
d3ill6i

Komentarz tygodniowy

Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, ale w dalszym ciągu inwestorzy w Warszawie wykazują spore niezdecydowanie w odniesieniu do giełd zagranicznych.

d3ill6i
d3ill6i

Właśnie wzrosty na giełdach zachodnich stały się bodźcem do zakupów na sesji wtorkowej, ale już w środę indeksy wykasowały sporą część ruchu, co można powiązać z rekonstrukcją rządu wymuszoną przez aferę hazardową. Kolejne sesje również upływały pod znakiem sporej niepewności. W ten sposób polski rynek po raz kolejny nie wykorzystuje szansy jaką daje pozytywna aura na rynkach światowych. Być może takie, a nie inne zachowanie indeksów należy wiązać z dużymi emisjami akcji, które w najbliższym czasie pochłoną spory kapitał i być może właśnie z tego względu obecnie indeksy nie są w stanie potwierdzić trendów wzrostowych i wypadają relatywnie słabo na innych indeksów.

Być może do słabości przyczynia się niestabilność w krajach regionu ze szczególnym uwzględnieniem Estonii oraz Czech, podejrzeń jest wiele, ale jasnych odpowiedzi nie ma. W minionym tygodniu do obrotu na rynku weszły prawa poboru do nowej emisji akcji PKO BP i zapewne ten czynnik też wpływa na notowania akcji banku. W przypadku s słabszego zachowania praw poboru momentalnie pojawia się możliwość dokonywania arbitrażu, czyli sprzedawania starych akcji i nabywania praw poboru, by zapisać się na akcje nowej emisji. Być może te operacje nie zapewniały mega przebicia, ale zapewniały one pewny zysk i część inwestorów z takiej ewentualności korzystała. W największym stopniu do wzrostów głównych indeksów przyczyniły się akcje banków BRE i Pekao oraz KGHM-u. Do zakupów akcji tej ostatniej spółki skłaniały dość silne wzrosty na rynku surowca. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniały się Orcogroup, Pamapolu, Rainbow oraz Seleny fm. Z dużych spółek spadek odnotowały jedynie walory GTC i Cyfrowego Polsatu, ale skala
spadku nie była znacząca.

Najwięcej straciły akcje Techmexu, ponad 30%, a motywem do wyprzedaży w poniedziałek stała się informacja, iż jeden z banków finansujących działalność spółki złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Papiery tej spółki wytyczyły nowe absolutne minimum, ale w końcówce tygodnia walory zdołały odrobić część strat. Miniony tydzień to kolejny zawód dla aktywnych inwestorów, którzy liczyli, iż rynek obierze jakiś kierunek na którym będzie można zarobić. Teraz nie wiadomo czy po tej relatywnej słabości rynek będzie kontynuował wzrost, czy też będzie tracił więcej, gdy potencjał wzrostowy na świecie się wyczerpie.

Pełna wersja raportu dostępna w formacie

d3ill6i

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3ill6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill6i