Trwa ładowanie...
dekd94i

LOT

Najnowsze informacje
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Radek Pietruszka

LOT to polski, narodowy przewoźnik linii lotniczych. Obsługuje loty krajowe i zagraniczne

Historia

Pierwsze połączenia lotnicze w Polsce powstały w 1920 roku. W latach 20. obsługiwane były przez różnych przewoźników połączenia Poznań-Warszawa, Gdańsk-Warszawa, Warszawa-Lwów, Poznań-Łódź-Warszawa, Warszawa-Katowice i Warszawa-Bydgoszcz. Polskie Linie Lotnicze LOT powstały 2 stycznia 1929 roku w wyniku połączenia działających dotychczas linii lotniczych. W 1930 roku LOT został przyjęty do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA, skupiającego przewoźników linii lotniczych.

Podczas II wojny światowej zniszczone zostały wszystkie hangary i zabudowania lotniskowe LOT. Dopiero w 1945 roku reaktywowano Polskie Linie Lotnicze LOT Sp. z o.o. W 1958 roku uruchomiono zagraniczne połączenia z Warszawy do Zurychu i Londynu. W 1963 roku uruchomiono pierwsze połączenie poza Europę – do Kairu (Egipt).
W latach 80. rozpoczęto wymianę floty samolotów z radzieckich na amerykańskie Boeingi, a pod koniec lat 90. zaczęto używać brazylijskich samolotów Embraer. W 2003 roku PLL LOT dołączyły do największego na świecie sojuszu lotniczego Star Alliance.

Po 2000 roku LOT powoli zaczął tracić płynność finansową. W 2007 roku jeszcze przynosił zyski (72,8 mln), ale już w kolejnym roku przyniósł straty (109,1 mln)

W 2012 roku w obliczu bankructwa PLL LOT poprosiły rząd o wsparcie i pod koniec roku otrzymały 400 mln złotych. Rok później Komisja Europejska wydała tymczasową zgodę na pomoc publiczną dla LOT. Wprowadzono program naprawczy, który formalnie zakończył się w 2015 roku. W jego wyniku wprowadzono nowe trasy i przywrócono wcześniej zawieszone. W 2016 roku PLL LOT podpisały umowę o współpracy z Nordicą, narodowymi liniami lotniczymi Estonii.

Właściciel

Największy udział w PLL LOT ma Skarb Państwa (99,856% akcji) TFS Silesia (0,144%). Obecnym prezesem LOT-u jest Rafał Milczarski.

Działalność

Flota LOTu obejmuje obecnie 57 samolotów. Rocznie obsługuje ponad 5 milionów pasażerów podczas średnio 250 rejsów dziennie w około 70 kierunkach. Główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT jest Lotnisko Chopina w Warszawie, które należy do Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

LOT został w latach 1996-1999 czterokrotnie uznany przez „Business Travel World” za najlepszą linię lotniczą Europy Środkowej i Wschodniej w klasie biznes. W latach 1998, 1999-2000 „Business Traveller” uznał go za najlepszą linię lotniczą Europy Wschodniej.

PLL LOT prowadzą także LOT Charters, która świadczy usługi czarterowe. Marka współpracuje z biurami podróży Rainbow Tours i ITAKA, a także z lotniskami i agentami handlingowymi na całym świecie. Ponadto prowadzone jest biuro podróży LOT – LOT Travel, które organizuje zarówno wycieczki tematyczne, jak i wyjazdy typu city break, wczasy rodzinne i podróże poślubne. W 1995 roku utworzono również LOT CARGO - Biuro Cargo i Poczty Polskich Linii Lotniczych LOT S.A, które obsługuje rynek przewozów towarowych. W 2015 roku LOT otworzył także ośrodek szkoleniowy dla pilotów – LOT Flight Academy.

Wartość

Kapitał zakładowy Polskich Linii Lotniczych LOT wynosi ponad 62 miliony złotych. W 2016 roku przewoźnik zarobił około 300 milionów złotych.

dekd94i

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dekd94i
dekd94i
dekd94i
dekd94i