MS ws. udziału więźniów w usuwaniu skutków powodzi (komunikat)
...
13.08. Warszawa - rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości informuje:
Usuwanie skutków powodzi m.in. na Dolnym Śląsku - zaangażowanie skazanych i funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego do walki z powodzią oraz usuwania skutków żywiołu zostali zaangażowani więźniowie. Umacniali wały, teraz pomagają ofiarom powodzi w porządkowaniu dobytku.
Informacja o zaangażowaniu jednostek organizacyjnych Służby Więziennej w usuwanie skutków powodzi ( w dniach 2 do 8 sierpnia 2010 r.):
Aktualna sytuacja powodziowa w poszczególnych Okręgowych Inspektoratach Służby Więziennej i podległych jednostkach organizacyjnych objętych lub zagrożonych skutkami powodzi:
- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej (OISW) w Bydgoszczy - Gotowość do podjęcia pracy wyrażało 416 osadzonych.
- OISW Gdańsk - Gotowość do podjęcia pracy wyrażało 349 osadzonych.
- OISW Katowice - Przy usuwaniu skutków powodzi zatrudnionych było 184 osadzonych, 81 z Zakładu Karnego w Jastrzębiu Zdroju i 103 z Oddziału Zewnętrznego w Wąsoszu. Gotowość do podjęcia pracy wyrażało dodatkowo 63 osadzonych.
- OISW Kraków - Przy usuwaniu skutków powodzi zatrudnionych było 167 osadzonych. (42 z Zakładu Karnego w Nowej Hucie, 38 z Aresztu Śledczego w Krakowie, 12 z Zakładu Karnego w Nowym Sączu i 75 z Aresztu Śledczego w Kielcach). Chęć do pracy zgłaszało 392 osadzonych.
- OISW Lublin - Do zatrudnienia, w związku z zagrożeniem powodziowym, w Gminie Wilków skierowano: (70 osadzonych z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, 125 z Aresztu Śledczego w Lublinie, 95 z Zakładu Karnego w Hrubieszowie i 262 z Zakładu Karnego w Zamościu).
- OISW Łódź - Gotowość do podjęcia pracy przy usuwaniu skutków powodzi zgłosiło 129 osadzonych.
- OISW Olsztyn - Gotowość do pracy przy usuwaniu skutków powodzi zgłosiło 517 osadzonych.
- OISW Opole - Gotowość do podjęcia pracy przy usuwaniu skutków powodzi wyraziło 360 osadzonych.
- OISW Poznań - Stałą gotowość do podjęcia pracy przy usuwaniu skutków powodzi wyrażało 700 osadzonych.
- OISW Rzeszów - Do prac przy usuwaniu skutków powodzi skierowano 179 osadzonych. Skazani pomagali przy usuwaniu szkód w następujących miejscowościach: Dębica, Parkosz, Pustynia. Gotowość do pracy przy usuwaniu skutków powodzi zgłosiło 330 osadzonych.
- OISW Szczecin - Gotowość do pracy przy usuwaniu skutków powodzi zgłosiło 430 osadzonych.
- OISW Warszawa - Do prac przy usuwaniu skutków powodzi skierowano 40 osadzonych z Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce w gminie Łomianki.
- OISW Wrocław - Przy usuwaniu skutków powodzi zatrudnionych było 23 osadzonych. Chęć do pracy wyrażało stale 527 skazanych.
Służba Więzienna bierze udział w akcji niesienia pomocy przy usuwaniu skutków powodzi. Stałą chęć do zatrudnienia we wspomnianym okresie wyrażało średnio 4213 osadzonych.
Jednostki organizacyjne Służby Więziennej czynnie uczestniczą w akcji niesienia pomocy samorządom w usuwaniu skutków powodzi.
Od 26 lipca do 8 sierpnia 2010 r., przy pracach związanych z usuwaniem skutków powodzi zatrudnionych było łącznie 1457 osadzonych z jednostek podległych dyrektorom okręgowym w Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Jednostki organizacyjne Służby Więziennej, są przygotowane do zwiększania w każdej chwili zatrudnienia osadzonych na rzecz jednostek administracji terenowej.
- Na moje polecenie w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej we Wrocławiu uruchomiono także specjalny, całodobowy telefon, pod którym samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast mogą zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc skazanych. W razie potrzeby nikt bez takiej pomocy nie zostanie- dodaje Minister.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tlom/