Trwa ładowanie...

Nadciąga wzrost cen. Zapłacimy więcej za pieczywo i mięso

Rosnące ceny zboża odbiją się na naszych codziennych rachunkach. Już niedługo będziemy płacić więcej za pieczywo oraz mięso – ostrzegają eksperci.

Ceny pieczywa pójdą rychło w górę.Ceny pieczywa pójdą rychło w górę.Źródło: Unsplash.com, fot: Miti
d2tv0sy
d2tv0sy

Od lata na światowych rynkach cena pszenicy poszła w górę o 30 proc., soi o ponad 50 proc., a kukurydzy aż o 60 procent – donosi RMF FM. W wielu krajach zeszły rok był dla rolników mało łaskawy, nieurodzaj przełożył się na rosnące ceny zboża.

Tymczasem w Polsce sytuacja była zgoła odmienna – rolnicy mieli całkiem niezłe zbiory. Skąd więc wzrost cen? Otóż znaczna część zebranych zbóż pójdzie na eksport, bo to się bardziej opłaca zarówno rolnikom, jak i eksporterom.

Prezes Wód Polskich nie wyklucza podwyżek opłat za wodę. Ostatnia zmiana miała miejsce 3 lata temu

Wielu właścicieli wypełnionych po brzegi silosów czeka na jeszcze lepsze ceny na zagranicznych rynkach. Eksportowi sprzyja osłabiająca się złotówka – polskie zboże jest relatywnie tańsze od pochodzącego z innych krajów.

d2tv0sy

Zboże – a więc i pieczywo – musi więc zdrożeć również w Polsce. A to przełoży się też na ceny mięsa, bo zboża służą nie tylko do wytwarzania mąki, są też paszą dla zwierząt. Pszenica, która jak na razie zdrożała o 30 proc. nie ma wielkiego wpływu na ceny mięsa. Ale soja – olbrzymi.

W Polsce 70 proc. pasz dla zwierząt to importowana, genetycznie modyfikowana śruta sojowa. Jednocześnie aż 90 proc. światowej produkcji soi staje się paszą dla zwierząt.

Według opublikowanego niedawno przez Rabobank raportu Agri Commodity Markets Research Outlook, należy się spodziewać raczej dalszych wzrostów, szczególnie że w niepewnych czasach rządy próbują gromadzić zapasy ziarna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tv0sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tv0sy