Oni szukają polskich informatyków
AOL, dawniej America Online, to firma oferująca najnowocześniejsze usługi internetowe, światowej klasy sieciowe narzędzia i platformy.
AOL, dawniej America Online, to firma oferująca najnowocześniejsze usługi internetowe, serwisy internetowe o najwyższej jakości unikalnej treści, światowej klasy sieciowe narzędzia i platformy. W swoich biurach w Dublinie San Francisco, Dulles, Nowym Jorku i Bangalore, AOL zatrudnia aż 5000 osób.
Obecnie firma kładzie duży nacisk na rozwój siedziby w Irlandii. Dublin Development Centre stanie się motorem napędowym AOL w Europie. Ubiegły rok był punktem przełomowym dla AOL, rozwój firmy wkroczył w nowa fazę, której elementem jest szeroko zakrojona rekrutacja. Amerykański gigant otwiera się na Europę i poszukuje specjalistów również w Polsce. O sytuacji w firmie i planach na przyszłość rozmawiamy z pracownikami oddziału w Dublinie.
Czym zajmujecie się w Dublinie?
Aengus McClean, Vice President, AOL Global Operations Limited: W Dublinie, tworzymy technologie, z których korzystają nasi odbiorcy na całym świecie. Dublin Development Centre skupia się na dostarczaniu oryginalnej treści za pośrednictwem grupy AOL Media Technology, ważnym aspektem naszej działalności jest AOL Search oraz produkty i rozwiązania reklamowe, którymi zajmują się zespoły AdTech i AOL Advertising Technology. Są to platformy, które umożliwiają reklamodawcom i wydawcom dotarcie do szerokiej grupy odbiorców i maksymalnie efektywne korzystanie z technologii, dzięki możliwości tworzenia i publikowania własnych reklam oraz kontentu. Tak to wygląda w tej chwili, niemiej chcemy się coraz szerzej angażować w działania rodziny AOL.
Czy to prawda nawet pracownicy którzy mogą pracować zdalnie, przyjeżdżają do biura, ponieważ w dublinśkim AOL panuje niesamowita atmosfera kreatywności? Z czego to wynika?
Aengus McClean: Znakomita atmosfera pracy panująca w naszych biurach to połączenie polityki AOL i kreatywności pracowników. Dbamy, aby pracownicy mogli spędzać czas razem, a nie tylko przy swoich biurkach. Poprawia to atmosferę, dzięki temu rodzi się współpraca i kreatywne pomysły. Do dyspozycji pracowników oddajemy siłownię oraz strefy wypoczynku, gdzie każdy może zrelaksować się na wygodnej sofie, pograć w piłkarzyki lub PlayStation. Oprócz tego nasi pracownicy mogą skorzystać z usług masażysty i akupunkturzysty. Dodatkowo po prostu lubimy ze sobą przebywać. Kto może u was pracować? Jakich ludzi szukacie?
*Aengus McClean: *Poszukujemy głównie programistów – inżynierów oprogramowania, zazwyczaj z 2-3 letnim doświadczeniem i znajomością Java, C++. Stwarzamy także możliwości dla absolwentów uczelni. Budujemy zespół tak, aby doskonale wpasował się w wizję jaką mamy odnośnie nowego AOL i spożytkował szanse, które się przed nami otwierają. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie 50 wakatów, ponad 20 do natychmiastowego obsadzenia, więc aktywnie rekrutujemy, także w Polsce. Tworzymy treść i technologie dla 250 milionów użytkowników oraz współpracujących z nami reklamodawców. Mamy nadzieję, że kreatywni i ambitni polscy programiści, będą chcieli się do nas przyłączyć. Nasi inżynierzy oprogramowania są ekspertami w Java i językach jak C++ i takich ludzi szukamy. Pojętnych, kreatywnych i zafascynowanych tym czym się zajmują.
Jak bardzo ważna jest Polska dla działań AOL?
Agata Purzyc, Recruitment Manager, AOL Global Operations Limited: AOL chce zatrudnić polskich programistów, ponieważ wiemy, że są oni jednymi z najbardziej pożądanych na całym świecie w tej grupie zawodowej. Są doskonale wykształceni, ambitni i kreatywni. A takich ludzi właśnie potrzebujemy.
Jesteście już po pierwszej rekrutacji w Polsce, przed Wami kolejna, jak wrażenia?
*Agata Purzyc: *Pierwsza rekrutacja miała miejsce w Krakowie, zgłosiło się ponad 300 osób. Do ostatniego etapu dostało się 17. Teraz czekamy na kolejne zgłoszenia w Warszawie.
Jak wygląda proces rekrutacji?
Agata Purzyc: Kandydat rozpoczyna od złożenia swojej aplikacji drogą mailową. Musi ona oczywiście zawierać CV w języku angielskim. Jeśli okaże się, że kandydat do nas pasuje, kontaktujemy się z nim telefonicznie, aby lepiej poznać jego zdolności. Z tymi, którzy pomyślnie przejdą ten etap rekrutacji, spotkamy się osobiście w Warszawie pomiędzy 2 a 4 września. Tam po krótkim pisemnym teście, kandydat spotyka się z zespołami inżynierów, kadry zarządzającej i HR-owcami. Zespół inżynierów sprawdza umiejętności techniczne i doświadczenie, jednocześnie przekazując informację na temat tego, jak to jest być pracownikiem AOL w Dublinie. Zespół zarządzania ocenia nastawienie do pracy, entuzjazm i zainteresowanie technologią oraz sprawdza, które miejsce w strukturze firmy, będzie dla kandydata najbardziej właściwe. HR-owcy z kolei starają się zrozumieć osobowość kandydata i ocenić, czy pasuje do AOL. Ponadto odpowiadają na liczne pytania odnośnie tego czego kandydaci mogą się spodziewać po pracy w AOL. Pod koniec
dnia wiemy o kandydacie bardzo wiele, zaś on rozumie, dlaczego praca jest dla nas przyjemnością. Z czego wynika fakt, że tak wiele osób chce pracować w AOL na różnych stanowiskach?
Aengus McClean: AOL zawsze stawia na pracownika, na jego karierę, rozwój i samozadowolenie. Firma zachęca pracowników do pogłębiania swojej wiedzy. Wspiera dynamiczny rozwój kultury uczenia się, poprzez formalne i nieformalne możliwości nauki. AOL opłaca każdy kurs związany z działalnością pracownika. Nasz szkoleniowy portal internetowy - AOLU, zapewnia dostęp do szkoleń prowadzonych przez instruktorów i setki materiałów do nauki online przez SkillSoft i Books 24x7. Nasi pracownicy to osoby, które potrafią wzajemnie wykorzystywać swoją wiedzę. W AOL chcemy pracowników, chłonących wiedzę jak gąbka i zdolnych do wielkich rzeczy!
Jak wygląda kariera w AOL, co oferujecie pracownikom?
Agata Purzyc: Mamy specjalny program Career Management, który pomaga pracownikom zbadać i określić ich obecne i przyszłe cele zawodowe, umożliwia dostosowanie zasobów do planów rozwoju i wprowadzenia ich w życie. Stosujemy także Mentoring Program, stanowiący uzupełnienie wiedzy zdobytej poprzez kursy i lektury. Doświadczeni liderzy poświęcają swój czas, pomagając kolegom w ich karierze. Dzięki temu pracownicy dostają wskazówki od kogoś z większą wiedzą i doświadczeniem. Mentor prowadzi pracownika przez ścieżkę kariery zawodowej.
Jakie korzyści wynikają z pracy w AOL?
Agata Purzyc: Uważamy, że tylko wtedy, kiedy nasi pracownicy czują się komfortowo i są zdrowi, możemy osiągnąć sukces biznesowy i osobisty. Dlatego oferujemy szeroką gamę korzyści, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Przez pierwszy miesiąc pracownik mieszka w mieszkaniu służbowym, na koszt firmy, następnie AOL poprzez agencję szuka pracownikowi mieszkania. Każdemu pracownikowi opłacamy najszybszy Internet w miejscu jego zamieszkania. W Irlandii, jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia płaci fortunę za leczenie, AOL zapewnia kompleksową prywatną opiekę medyczną dla pracownika i jego rodziny. Dodatkowo zapewniamy fundusz emerytalny, ubezpieczenie na życie, opłacamy również bilet lotniczy, by pracownik wraz z rodziną mógł dolecieć do Dublina. W ramach akcji promowania zdrowia firma dofinansowuje zakup rowerów. Pracownik ma rok na spłacenie 49% wartości roweru. Nasi pracownicy mają również możliwość wykorzystania 23 dni wakacji, to więcej niż średnia w Irlandii. Czy w ostatnim czasie musieliście
dokonywać redukcji zatrudnienia?
Agata Purzyc: Miała miejsce globalna redukcja zatrudnienia, która wpłynęła także na Dublin. Ale były to przede wszystkim dobrowolne odejścia.
Czy miejsca pracy w Irlandii są pewne? Czy istnieje niebezpieczeństwo zwolnień?
Aengus McClean: Mamy teraz wizję tego kim chcemy być, a chcemy oferować najlepsza treść dla użytkowników, najlepsze technologie dla reklamodawców, a naszym nadrzędnym celem jest pozycja największego dostawcy i producenta treści najwyższej jakości dla cyfrowych mediów. Mamy wspaniałą markę, 250 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, zaś zasięg emitowanych reklam w samym USA sięga 91%. Dlatego nigdzie się nie wybieramy i Dublin jest kluczowy dla naszych planów. Nasza obecność w Dublinie ma charakter długofalowy, bowiem ma to być miejsce napędzające rozwój w Europie. Jesteśmy tu od ponad dziesięciu lat i w nowej fazie funkcjonowania AOL oddział w Dublinie ma być motorem napędowym naszej firmy.
AOL jest także w Indiach, czy istnieje niebezpieczeństwo, że nastąpi outsorcing miejsc pracy z Dublina?
*Aengus McClean: *Mamy centra rozwojowe na całym świecie, między innymi w Dublinie, Bangalore, Nowym Jorku, San Franciso i Dulles. AOL pracuje 24 godziny na dobę, dla użytkowników na całym świecie, dlatego nasze oddziały nie współzawodniczą ze sobą, lecz się uzupełniają.
Rozmawiał Janusz Sikorski