Optymistyczne oceny koniunktury w usługach w maju - GUS
...
20.05. Warszawa (PAP) - W maju w większości grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie - wynika z badania GUS.
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA
"W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (przed miesiącem plus 35). Poprawę koniunktury odnotowuje 36 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w kwietniu odpowiednio 40 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z nieznacznie mniej optymistycznych niż w kwietniu prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż rosną nieco szybciej niż przed miesiącem, utrzymują się też korzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach może utrzymywać się tempo wzrostu cen, zbliżone do przewidywań z kwietnia. Przedsiębiorcy zamierzają zwiększyć zatrudnienie, ale w mniejszym stopniu niż planowali przed miesiącem" - napisano.
INFORMACJA I KOMUNIKACJA
"W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 15. W obu miesiącach poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy odnotowują wzrost bieżącego popytu, sprzedaży usług oraz poprawę sytuacji finansowej, prognozy w tym zakresie są też korzystne. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen. Liczba zatrudnionych pracowników może rosnąć nieco wolniej niż się tego spodziewano w kwietniu" - napisano.
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA
"W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (w kwietniu minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w kwietniu odpowiednio 16 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu, sprzedaży, sytuacji finansowej są negatywne. Przyszły popyt i sprzedaż oceniane są korzystnie, ale prognozy są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Utrzymują się negatywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Wzrost bieżących cen utrzymuje się na poziomie z kwietnia, zapowiadany na najbliższe miesiące wzrost cen może być mniejszy niż to przedstawiały prognozy z kwietnia. Przewidywana skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa od zapowiadanej przed miesiącem" - napisano.
ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA
"W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 7 (w kwietniu plus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 23 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 16 proc. (w kwietniu odpowiednio 23 proc. i 17 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Zarówno bieżący, jak i przewidywany popyt oraz sprzedaż są oceniane pozytywnie. Dyrektorzy jednostek sygnalizują lepsze niż przed miesiącem oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy niż w kwietniu wzrost bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać wzrostu zatrudnienia" - napisano. (PAP)
map/ jtt/