Zmiany w podatkach. Sprzedaż na Vinted, OLX, Allegro na nowych zasadach
We wtorek 9 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, czyli DAC7. Projektowane przepisy wprowadzą zmiany w transakcjach prowadzonych za pośrednictwem platform sprzedażowych - w tym np. Vinted, OLX czy Allegro. Co dokładnie ulegnie nowelizacji? Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?
12.04.2024 | aktual.: 12.04.2024 09:59
Ustawa, której projekt został przyjęty przez rząd 9 kwietnia 2024, nałoży na operatorów platform sprzedażowych obowiązek gromadzenia oraz przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Co jednak istotne, zmianami objęte zostaną wyłącznie określone przypadki. Co do zasady, proponowane przepisy nie zmienią obowiązujących zasad opodatkowania osób, które prowadzą sprzedaż w internecie.
Podatek od Vinted, Allegro, OLX i innych platform. Co zakładają zmiany? Kiedy wejdą w życie?
Dyrektywa DAC7 nałoży na operatorów platform sprzedażowych - w tym np. Vinted czy OLX obowiązek przekazywania organom podatkowym danych dotyczących sprzedawców prowadzących sprzedaż za ich pośrednictwem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak jednak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, "drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro, są wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej".
Zmianie nie ulegną natomiast obowiązujące obecnie zasady opodatkowania sprzedawców internetowych. Zgodnie z informacjami resortu finansów, planowaną datą wejścia w życie nowych przepisów jest 1 lipca 2024 roku.
Sprzedaż w internecie. Kiedy należy odprowadzić od niej podatek?
Sprzedaż w internecie podlega szczególnym zasadom opodatkowania. Jak przypomina serwis money.pl, od części transakcji w internecie podatek musi zostać odprowadzony. Chodzi o tzw. sprzedaż okazjonalną.
"Podatek od sprzedaży okazjonalnej trzeba odprowadzić po spełnieniu dwóch warunków" - wyjaśnia serwis. Chodzi o sprzedaż produktu, który był w posiadaniu sprzedającego przez mniej niż 6 miesięcy oraz w przypadku, gdy cena sprzedawanego produktu jest wyższa od ceny zakupu, czyli ze sprzedaży czerpany jest zysk, a całkowity roczny dochód sprzedawcy przekroczy 30 tys. złotych.