„Podyplomówka” – czy to się opłaca?

Chcą mieć ciekawą pracę, więcej zarabiać i poznawać nowych ludzi. Słuchacze studiów podyplomowych widzą w edukacji coraz więcej korzyści.

„Podyplomówka” – czy to się opłaca?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

13.09.2010 | aktual.: 13.09.2010 10:55

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Chcą mieć ciekawą pracę, więcej zarabiać i poznawać nowych ludzi. Słuchacze studiów podyplomowych widzą w edukacji coraz więcej korzyści. Nic dziwnego, że ich liczba z roku na rok rośnie. W roku 2008/2009 podyplomowo studiowało 168,4 tys. osób. To trzykrotnie więcej niż 14 lat temu.

Studia podyplomowe dają szansę na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, pogłębienie wiedzy w konkretnej dziedzinie. Większość placówek oferujących tę formę kształcenia stawia na praktyczne przygotowanie do zawodu. Zajęcia mają zatem bardziej formę warsztatów, aniżeli wykładów. Do najpopularniejszych kierunków studiowania należą te związane z ekonomią i administracją. W roku akademickim 2008/2009 wybrało je 57,9 tys. słuchaczy. Na drugim miejscu znalazły się kierunki pedagogiczne (29,3 tys. słuchaczy), a na trzecim – medyczne (36,4 tys. słuchaczy).

Jedną z korzyści wynikających z podjęcia studiów podyplomowych jest możliwość nawiązania nowych kontaktów. Często zajęcia i wykłady prowadzone są przez ludzi ze świata biznesu. W uczelnianych ławkach zasiadają specjaliści z branży. Rozpoczęcie studiów podyplomowych to okazja do poznania nowych ludzi oraz doskonała płaszczyzna wymiany doświadczeń. Takie kontakty mogą procentować w przyszłości.

Fakt odbycia studiów podyplomowych znacząco wpływa na zarobki tylko w przypadku wybranych grup pracowników – potwierdza to Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak w 2009 roku. Mediana wynagrodzeń wszystkich osób legitymujących się studiami podyplomowymi jest zaledwie o 400 PLN wyższa niż tych, którzy ukończyli jedynie studia wyższe. Studia podyplomowe mają największe znaczenie w przypadku: stanowisk kierowniczych, osób pracujących w sektorze prywatnym, prowadzących własną działalność gospodarczą oraz tych, którzy ukończyli studia wyższe w dziedzinie sport, rehabilitacja.

Jakie inne gratyfikacje czekają na absolwentów studiów podyplomowych? Które dziedziny kształcenia podyplomowego cieszą się największą popularnością? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Studia podyplomowe – argumenty na tak” w portalu rynekpracy.

Obraz

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

Źródło artykułu:rynekpracy.pl
edukacjastudiastudia podyplomowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także