Polacy narzekają na zarobki. Ale ponad połowa nie chce zmienić pracy

Tylko 27 proc. polskich pracowników i pracowniczek uważa, że w obecnym miejscu pracy otrzymuje wynagrodzenie adekwatne do ich umiejętności - wynika z raportu "Rynek pracy w Polsce". Mimo tego ponad połowa badanych nie zamierza zmieniać pracy.

Zawodowe plany Polaków na drugą połowę 2024 r.
Zawodowe plany Polaków na drugą połowę 2024 r.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. MAGL

Analizę nastrojów wśród pracowników przeprowadził portal No Fluff Jobs.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić

Z raportu wynika, że tylko 27 proc. polskich pracowników jest zadowolonych ze swoich zarobków. Przeciwnego zdania jest 58 proc. Zaznaczono, że 23 proc. uczestników badania wynegocjowało podwyżkę w ostatnim roku, a 26 proc. walczyło o nią, ale bezskutecznie.

Jednak fakt, że prawie co trzeci Polak uważa pensję za nieadekwatną do umiejętności, wcale nie skłania ich do szukania nowej pracy. Ponad połowa badanych (54 proc.) nie ma na razie zamiaru zmieniać pracy.

37 proc. planuje taką zmianę jeszcze w tym roku, a niemal co 10. osoba wciąż się waha. Możliwości utraty zatrudnienia boi się mniej niż 1/4 badanych, a 62 proc. nie widzi powodu do takich obaw.

Coraz mniej ofert pracy

"Liczba ofert zatrudnienia adresowanych do pracowników i pracowniczek w drugim kwartale roku spadła o prawie 28 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Jednak, patrząc w dłuższej perspektywie, widać, że rynek jest bardzo zmienny, a liczba ogłoszeń o pracy układa się w kształt sinusoidy. Dane GUS prognozują odbicie jesienią, a patrząc całorocznie, potwierdzają, że zatrudnień w tym roku powinno być czterokrotnie więcej niż zwolnień" - podkreślił Tomasz Bujok z No Fluff Jobs, cytowany w raporcie.

Analiza wskazuje, że prawie 2/3 aktywnych zawodowo Polaków i Polek podczas poszukiwań pracy korzysta z portali z ogłoszeniami, a 51 proc. przyznaje, że faktycznie w ten sposób znalazło nowe zajęcie zawodowe.

Zdaniem autorów raportu, równie skuteczne wydają się być polecenia od znajomych. Z tej formy poszukiwania pracy korzysta 49 proc., a jej skuteczność jest na poziomie 48 proc.

Najmniej skuteczne okazuje się natomiast szukanie zatrudnienia za pośrednictwem mediów społecznościowych, np. na LinkedIn. Z tej formy poszukiwań korzysta co czwarta badana osoba, jednak skuteczna okazała się ona tylko w przypadku 13 proc.

Raport powstał na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 08-11 sierpnia 2024 r. na reprezentatywnej próbie osób aktywnych zawodowo w wieku od 18 do 64 lat.

"Im niższe stanowisko, tym więcej CV"

Tymczasem przedsiębiorcy i rekruterzy coraz częściej zauważają, że na rynku pracy doszło do dużej zmiany. - Im niższe stanowisko, tym więcej CV - przyznał w rozmowie z WP Finanse restaurator Jakub Tepper.

Niedawno jego firma rozpoczęła rekrutację na dość podstawowe stanowisko biurowe i w niecałą dobę otrzymała ponad 100 zgłoszeń. Po dwóch dniach na jego skrzynce firmowej było już prawie 200 zapytań.

- Na początku tego roku rekrutacje w większości firm zostały wstrzymane, co zresztą przełożyło się na duże cięcia w zespołach HR. Wiele ogłoszeń dotyczyło poszukiwań osób na tymczasowe zastępstwa. Teraz trafiamy na moment, gdy rynek pracy się "odmraża" - oceniła dla WP Finanse Maja Gojtowska, ekspertka rynku pracy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)