Powrót z dalekiej podróży czyli jak wrócić na rynek pracy
Przeprowadzka do innego miasta, zobowiązania rodzinne, problemy zdrowotne – to tylko niektóre powody przerw w karierze. Osoby długo poszukujące pracy często mają problem ze znalezieniem nowego zajęcia, nawet jeśli są aktywne i przedsiębiorcze.
Ekspert monsterpolska.pl radzi, w jaki sposób wytłumaczyć potencjalnemu pracodawcy lukę w CV i jednocześnie znaleźć pracę.
Przygotuj odpowiedź
Jeśli w CV pojawia się luka, to możesz mieć pewność, że na rozmowie zostaniesz o nią zapytany. Przerwa w zatrudnieniu nie jest powodem, dla którego rekruter odrzuci Twoją kandydaturę. Pod warunkiem jednak, że pozostaniesz z nim szczery. Bądź uczciwy i powiedz, co było powodem zaistniałej sytuacji oraz jakie kroki podejmujesz, aby ją zmienić. Dzięki temu dasz się poznać jako osoba otwarta i budząca zaufanie, a jednocześnie aktywna. Nie przepraszaj za luki w życiorysie. Jeśli zaprezentujesz się jako profesjonalista, który poszerza swoją wiedzę branżową - będziesz już o krok od zdobycia nowej pracy - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Nie spiesz się
Jeśli powodem przerwy w zatrudnieniu była sytuacja osobista, np. choroba, ciężko zdobyć się na takie wyznanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to również konieczne. Ważne, aby pokazać potencjalnemu pracodawcy, że mimo przeciwności, jesteś zdeterminowany i gotowy do pracy – radzi ekspert. Dłuższy brak aktywności zawodowej może być również wynikiem celowego wyboru pracownika. Mógł być to czas poświęcony na edukację, życie rodzinne, pracę jako freelancer albo dłuższą podróż. Z całą pewnością, każda z podjętych aktywności uczy nas czegoś nowego i warto to podkreślić na rozmowie. Pracownicy decydują się na przerwy w zatrudnieniu również dlatego, że mają dosyć pracy w firmie, w której nie są doceniani. Inni chcą po prostu zmienić branżę. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, upewnij się, że jest ona zgodna z twoimi zainteresowaniami i oczekiwaniami. Przeanalizuj swój dotychczasowy rozwój zawodowy. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzemyślanych i pochopnych decyzji – podsumowuje Majewska.
Zaprezentuj swoje umiejętności
Nawet jeśli przerwa była długa, nie oznacza to, że nie posiadasz cennego doświadczenia i umiejętności. Może się wydawać, że, gdy ktoś długo nie pracował na pełen etat, a poświęcał się wolontariatowi lub angażował społecznie, nie zostanie doceniony przez potencjalnego pracodawcę. Tylko dlatego, że nie dostawaliśmy za to pensji, nie znaczy, że nasze doświadczenia są mniej wartościowe. Wręcz przeciwnie – to sygnał naszego zaangażowania i otwartości na nowe wyzwania – tłumaczy Majewska.
Doskonal się
W czasie, gdy pozostajemy bez pracy warto skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności i korzystać z licznych bezpłatnych kursów w zależności od swoich potrzeb. Często dobrym rozwiązaniem jest praca tymczasowa lub na zastępstwo. W przypadku długotrwałego bezrobocia, można również rozważyć przyjęcie posady nieco poniżej naszych możliwości i oczekiwań. Osoby z mniejszym doświadczeniem mogą zdecydować się na staż lub wolontariat.
CV to podstawa
Przed aplikowaniem na wybrane stanowisko, warto w pierwszej kolejności skrupulatnie odświeżyć swój życiorys. Umiejętnie przygotowane CV pomoże podkreślić niezbędne dla danego pracodawcy kwalifikacje i odwrócić uwagę od przerwy w zatrudnieniu. Pamiętaj także, że podstawą jest odpowiednie zmodyfikowanie oraz dostosowanie każdego dokumentu do konkretnego stanowiska i ogłoszenia. Nie wysyłaj identycznego CV oraz listu motywacyjnego do wszystkich pracodawców. Warto również pisząc CV podkreślić swoje umiejętności i kwalifikacje, a dopiero potem opisać historię zatrudnienia - przypomina ekspert.
Bądź rozważny w Internecie
Rekruter, oprócz CV może sprawdzić, jak prezentujesz swój wizerunek w mediach społecznościowych. Wgląd w historię aktywności kandydata w Internecie jest jednym z prostszych i najtańszych sposobów na zdobycie informacji o nim. Dla wielu osób ta weryfikacja może okazać się niekorzystna. Nasz nieodpowiedni wpis może być przyczyną kłopotów i utrudnić znalezienie pracy. Pamiętajmy, że informacje, które zamieszczamy w sieci, stają się publiczne i każdy może je zobaczyć - przestrzega Majewska. Nie warto więc zamieszczać niecenzuralnych zdjęć lub wypowiedzi, szczególnie o byłym pracodawcy.
Odśwież kontakty
Myśląc o powrocie na rynek pracy, warto odnowić i zaktualizować bazę swoich dobrych kontaktów. Spotkania z kolegami z byłej firmy to świetny sposób, by uzyskać najświeższe wiadomości. Twoi znajomi mogą poinformować Cię, kto prowadzi nabór na poszukiwane przez Ciebie stanowisko. Skontaktuj się również z innymi osobami, z którymi pracowałeś i poproś o informację o rekrutacjach - radzi ekspert. Wysyłając CV załączaj referencje. Poproś osoby, które Ci je wystawiły, aby zgodziły się ich udzielić również telefonicznie.
(AS)