Trwa ładowanie...
d1a3haa
d1a3haa

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 26 września

...
Share
d1a3haa

26.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 26 września.

RZECZPOSPOLITA

Światowe ceny nośników energii, czyli ropy, gazu, węgla i uranu wzrosły od 2000 r. średnio o 260 proc. Nie brak więc podstaw, by sądzić, że cenowy rajd w górę w dłuższym horyzoncie utrzyma się nadal - wynika z raportu firmy doradczej McKinsey, do którego dotarła "Rz". (s.B1, s.B16)

d1a3haa

Po spadku realnych pensji w 2012 r. ten rok pracownicy dużych firm i spółek z zagranicznym kapitałem powinni zakończyć z grubszym portfelem. Według przeprowadzonego w sierpniu badania Global Salary Increase Survey firmy doradczej Aon Hewitt, które w Polsce objęło 219 pracodawców, w tym roku pensje ich pracowników wzrosną o 4,1 proc., co przy niespełna 1-proc. inflacji zapewni 3,2 proc. realne podwyżki płac. (s.B3)

Budownictwo. W poniedziałek mija kolejny termin, w którym Polimex-Mostostal miała spełnić wymagania zawarte w umowie restrukturyzującej jej zadłużenie. Chodzi o wymóg pozyskania 250 mln zł z emisji akcji (do tej pory do Polimeksu-Mostostalu wpłynęło 200 mln zł) oraz renegocjację warunków wybranych kontraktów. (s.B4)

CI Games (d. City Interactive), jeden z największych polskich producentów gier komputerowych, wkrótce rozpocznie rozmowy z inwestorami finansowymi, którym chce sprzedać papiery dłużne serii F o wartości do 20 mln zł. - Intencją spółki jest pozyskanie ze sprzedaży tej serii obligacji 15-20 mln zł - mówi Bogna Sikorska, odpowiedzialna w CI Games za relacje inwestorskie. - Mamy już kilku zainteresowanych - dodaje. (s.B8)

Terminal LNG ma przynosić korzyści. Dzięki realizacji projektu w Świnoujściu nasza gospodarka może zyskać łącznie ponad 8 mld zł. (s.B10)

d1a3haa

PARKIET

Czerwona Torebka, kojarzona wyraźnie z sektorem deweloperskim wyraźnie zmienia profil działalności na handlowy. Dodatkowo w spółce rozważana jest zmiana jej nazwy. (s.01, s.06)

Wynik KSG Agro w 2013 roku będzie znacznie lepszy niż w 2012 roku. Decyzje ws. nowej polityki dywidendowej zostaną podjęte najwcześniej na walnym zgromadzeniu w połowie przyszłego roku - poinformował Siergiej Mazin, dyrektor generalny KSG Agro. (s.01, s.08)

Solorz-Żak ma propozycję dla branży. Zbudujmy ogólnopolską sieć LTE na częstotliwości wystawianej na aukcję - zaprasza konkurentów właściciel Plusa i jednocześnie uderza. (s.04)

d1a3haa

GAZETA WYBORCZA

Szwaczki z Bangladeszu wciąż pracują z narażeniem życia. Nie zmieniło się nic od katastrofy w jednej z fabryk, w której zginęło ponad tysiąc osób. Światowe koncerny chcą poprawić warunki pracy, ale nie ma wśród nich gdańskiego LPP. (s.1, s.9)

Szukają haka na łupki. Komisja Europejska chce za pomocą zmanipulowanego raportu przeforsować niekorzystne dla nas unijne przepisy o gazie łupkowym - alarmują polscy europosłowie. (s.16)

PULS BIZNESU

d1a3haa

Niesłuszne kary warte 500 mln zł. Dystrybutorzy paliw będą dziś protestować w Warszawie. Oskarżają rząd o doprowadzenie ponad tysiąc firm na skraj bankructwa. (s.1, s.4)

San Leon wierzy w polskie łupki. Gdy światowi giganci wycofują się z poszukiwań, brytyjska spółka zbiera kapitał aby je zintensyfikować. (s.5)

Ubezpieczyciele zakopują topory wojenne. Branża usiadła do rozmów z kancelariami odszkodowawczymi. Wspólny temat jest jeden: uregulowanie działalności pośredników. (s.6)

Alior wystartował z programem rabatowym Mapa Okazji. Podobieństwo mOkazji do mBanku nie jest przypadkowe. (s.7)

d1a3haa

Cereal Planet wchodzi na NewConnect. Ukraiński producent płatków pozyskał 0,5 mln zł. Na mały parkiet wkroczy w październiku. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polak to prosument. Sam energię wytwarza, konsumuje i sprzedaje. Węgiel to jedyny surowiec energetyczny, który mamy. Ale powinniśmy też stawiać na źródła odnawialne - uważa Jerzy Buzek. (s.A5)

Biura podróży na fali wzrostu. Dobra passa na polskim rynku turystycznym trwa. Po niezłym lecie zapowiada się dobra zima. (s.A9)

Na obecnych zmianach w OFE się nie skończy. Przy dzisiejszych tendencjach demograficznych należy spodziewać się wprowadzenia limitów wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS - uważa Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. (PAP)

kam/

d1a3haa

Podziel się opinią

Share
d1a3haa
d1a3haa