Przegląd prasy gospodarczej, środa, 26 lutego

...

26.02.2014 | aktual.: 26.02.2014 07:38

26.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 26 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Nasz eksport na Ukrainę już mocno hamuje. W pesymistycznym wariancie Ministerstwo Gospodarki spodziewa się spadku nawet o 30-40 proc. Przedsiębiorcy podkreślają, że bywało już gorzej, a sytuacja zawsze wracała do normy. (s.B1)

Polska przyspiesza, Europa też. Bruksela podnosi prognozę wzrostu gospodarczego dla naszego kraju. Staliśmy się w Unii liderami - ramie w ramię z Wielką Brytanią. (s.B2-B3)

Kapitał ucieka z Rosji w rekordowym tempie. W styczniu wypłynęło z tego kraju 20 mld USD netto. Bank centralny prognozował, że właśnie tyle opuści federację...w całym 2014 r. (s.B2)

Rynek kredytów hipotecznych sięga dna. Sprzedaż pożyczek mieszkaniowych była w ubiegłym roku najgorsza od 2005 r. W tym może być nieco lepiej, ale eksperci nie oczekują boomu. (s.B4)

Mniej grupowych zwolnień. O ponad jedną piątą spadła w 2013 r. liczba pracowników objętych planami cięć kadrowych. Kryzysowe restrukturyzacje się kończą. Teraz redukcje może wywołać zmiana modelu biznesu. (s. B5)

PARKIET

Polskie spółki tracą na ukraińskiej zawierusze. Spowolnienie gospodarki naszych wschodnich sąsiadów i osłabienie hrywny to problem także wielu polskich spółek, głównie Plast-Boksu, Rovese i Śnieżki. (s. 3)

Ważą się losy zamówień na bloki PGE i Tauronu. Dwa dni dzielą nas od decyzji dotyczącej rozbudowy Jaworzna. Potem rozstrzygnie się sprawa Turowa i kontraktu dla inżyniera reaktora jądrowego. (s. 4)

Planowana emisja akcji Rafako wystraszyła rynek. Papiery spółki taniały we wtorek nawet o 12 proc. Producent kotłów chce pozyskać około 100 mln zł na realizację pozyskanych kontraktów. (s.5)

AmRest robi przegląd portfela. Koszty ekspansji zagranicznej okazały się wyższe, niż pierwotnie planowano. Inwestorzy zastanawiają się, czy grupa zrezygnuje z rozwoju na nowych rynkach. Jakiś czas temu AmRest zapowiadał dynamiczny rozwój m.in. w Chinach, Indiach i Niemczech (s.6)

GAZETA WYBORCZA 100 mld euro dla Ukrainy. Grecja dostała około 400 mld euro wsparcia. Ukrainie wystarczy jedna czwarta tego. Pomoc rozpisana na 10 lat powinna posłużyć na kupno gazu. Gospodarka Ukrainy jest dwa razy mniejsza od polskiej, a importuje trzy razy więcej gazu - mówi "GW" Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting. (s.13)

Londyn kusi Szkotów ropą. Rząd Wielkiej Brytanii chce zwiększyć wydobycie ropy naftowej i gazu ze złóż na Morzu Północnym, aby powstrzymać Szkotów przed secesją ze Zjednoczonego Królestwa. (s. 20)

PULS BIZNESU

Polska staje się eksporterem. Ostatnia nadwyżka handlowa nie była jednorazowym wyskokiem. Nasza gospodarka trwale awansuje do wyższej ligi. (s. 2)

Budowlańcy wyciągnęli wnioski z drogowych porażek. Mniej ofert, ale za wyższą cenę - powtórka z COVEC na polskich drogach jest coraz mniej prawdopodobna. (S. 3)

Lubimy emigrantów, byle nie w nadmiarze. Garstka cudzoziemców mieszkających w Polsce nie jest problemem. Ale nowi nie są mile widziani - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. (s.6-7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ameryka musi sięgać po zasiłki. Bezrobocie w USA spada, ale to w dużej mierze efekt tworzenia miejsc pracy za stawkę, która nie pozwala na przekroczenie progu ubóstwa. (s. A7)

Firmy budowlane wystawione na sprzedaż. Będzie problem z kupującymi. Niskie wyceny spółek sprzyjają akwizycjom. Są jednak obawy przed tym, co kryje się w portfelach zamówień. (s. A9)

Deregulacja podniosła ceny polis. W branży ochroniarskiej podwyżki stawek są drastyczne. Znacznie więcej niż wcześniej za obowiązkowe ubezpieczenia płaca też nowe podmioty na rynku pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. (s. A13) (PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)