Rządowa instrukcja dla firm i pracowników
Ministerstwo Pracy wydało poradnik, w którym można znaleźć informacje o nowych przepisach antykryzysowych.
Ministerstwo Pracy wydało poradnik, w którym można znaleźć informacje o nowych przepisach antykryzysowych.
Rządową instrukcję dla pracodawców i pracowników korzystających z rozwiązań antykryzysowych będzie można znaleźć w każdym biurze Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To właśnie tam przedsiębiorcy, którzy zechcą skorzystać z pomocy państwa ze względu na zmniejszone o jedną czwartą obroty, powinni składać wnioski o wypłatę dotacji do wynagrodzeń pracowników. Broszury znajdą także we wszystkich urzędach wojewódzkich.
Poradnik ma przybliżyć przedsiębiorcom przepisy nowej ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców, która weszła w życie 22 sierpnia 2009 r.
_ Właśnie podpisuję dwa ostatnie rozporządzenia do tej ustawy, więc przedsiębiorcy mogą już korzystać z nowych rozwiązań _- stwierdziła Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.
Minister pracy zwróciła uwagę na to, że poza możliwością uelastycznienia czasu pracy czy pomocą dla firm, które w wyniku kryzysu odnotowały spadek obrotów, ustawa przewiduje możliwość powoływania w nich zakładowego funduszu szkoleniowego. Dzięki niemu w czasie tzw. przestojów ekonomicznych czy okresu, gdy firma czasowo zmniejszyła wymiar czasu pracy, przedsiębiorcy mogą korzystać także z dofinansowań do szkoleń. Jeśli taka firma pomimo pomocy państwa nie przetrzyma kryzysu, to pracownikom, dzięki nowym kwalifikacjom, łatwiej będzie znaleźć nowe zatrudnienie.
Ustawa zawiera także kilka blokad, które mają uniemożliwić przedsiębiorcom nadużywanie przepisów kosztem pracowników. Pierwsza to zgoda samych zatrudnionych na zmniejszenie ich wynagrodzeń w zwią- zku ze skróceniem czasu pracy czy przestojem ekonomicznym. Kolejna to nadzór Państwowej Inspekcji Pracy nad tymi procesami.
_ Będziemy monitorowali działanie tych rozwiązań _– dodała minister Fedak.
_ W tym tygodniu zwrócimy się do partnerów społecznych i kolegów z rządu, żeby wyznaczyli osoby do specjalnego zespołu, który się tym zajmie. Jeśli nowe rozwiązania się sprawdzą, to być może zostaną one na dłużej w naszych przepisach, gdy już ta ustawa przestanie obowiązywać z końcem 2011 r. _
Priorytetem Ministerstwa Pracy jest jednak obecnie to, by biurokracja nie blokowała przedsiębiorcom dostępu do pomocy. Dlatego jeśli się okaże, że są problemy z tymi przepisami, resort w każdej chwili gotów jest je znowelizować.
mrz