Trwa ładowanie...

Salmonella w mięsie z Lidla w Niemczech. Polski oddział komentuje

Działacze na rzecz ochrony zwierząt przebadali mięso drobiowe sprzedawane w sklepach Lidl w Niemczech i czterech innych krajach europejskich. Liczne próbki były skażone niebezpiecznymi bakteriami.

Fatalne wyniki kontroliFatalne wyniki kontroliŹródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
depnjer
depnjer

Od grudnia do marca działacze zajmujący się ochroną zwierząt przeprowadzili badania 142 produktów z mięsa kurczaka w 22 sklepach Lidl. Badanie ujawniło, że jedynie dwie próbki nie zawierały żadnych bakterii - donosi portalspozywczy.pl, powołując się na "Der Spiegel".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

W około połowie wszystkich badanych próbek znaleziono bakterie odporne na co najmniej jeden antybiotyk. Laboratoria przeanalizowały 24 próbki z Niemiec i stwierdziły, że jedna trzecia z nich zawierała oporne zarazki. Szczególnie w ośmiu próbkach z niemieckich sklepów wykryto patogeny produkujące ESBL, co może spowodować uodpornienie bakterii na wiele antybiotyków.

depnjer

W mięsie drobiowym z Lidla znaleziono również zarazki kałowe, takie jak enterokoki i Escherichia coli (E. coli), które wskazują na kontakt mięsa z treścią jelitową zwierząt. Wykryto także Listerię i Campylobacter oraz Salmonellę.

Lidl: nie mamy żadnych ograniczeń

Lidl odrzucił zarzuty i podkreślił, że własne środki kontroli i jakości zapewniają, że w przypadku zwykłego przygotowania mięsa nie będzie żadnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów. W oświadczeniu przesłanym portalowi sieć dyskontów wyjaśnia:

Niestety, ponieważ obecnie nie mamy konkretnych wyników badania Fundacji Alberta Schweitzera, nie możemy zrewidować tych rezultatów. Obecnie nie mamy żadnych ograniczeń dotyczących zbytu naszego mięsa drobiowego pod względem mikrobiologicznym - wyjaśnia Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska.

Podkreśla, że Lidl utrzymuje ścisłą współpracę z dostawcami, aby zapewnić najwyższą jakość produktów i wymaga od nich, aby stosowanie antybiotyków było ograniczone do przypadków zalecanych przez lekarza weterynarii.

Fatalny raport dla Polski

Jak już pisaliśmy w WP Finanse, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem stosowania antybiotyków dla zwierząt hodowlanych przeznaczonych na żywność. W 2022 r. w Polsce zużyto 838 ton antybiotyków. Wyżej była tylko Hiszpania.

depnjer

Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Leków, w 2022 r. zużycie antybiotyków na kilogram masy ciała wyniosło w Polsce 196 mg i wzrosło o 55 proc. wobec poziomu z 2011 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
depnjer
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depnjer

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj