URE zaczyna ankietować rynek w sprawie uwolnienia cen gazu ziemnego

05.08. Warszawa (PAP) - Urząd Regulacji Energetyki (URE) rozpoczyna ankietę skierowaną do obecnych i potencjalnych uczestników rynku gazu ziemnego dotyczącą +Programu Uwalniania...

05.08. Warszawa (PAP) - Urząd Regulacji Energetyki (URE) rozpoczyna ankietę skierowaną do obecnych i potencjalnych uczestników rynku gazu ziemnego dotyczącą +Programu Uwalniania Gazu+. Program zakłada odsprzedanie na rynek hurtowy części gazu należącego do PGNiG i uwolnienie cen, w pierwszym etapie tylko dla odbiorców przemysłowych - poinformował URE w komunikacie.

"Istotą +Programu uwalniania gazu+ jest sprzedaż aukcyjna przez przedsiębiorstwa posiadające pozycję monopolistyczną/ dominującą do innych sprzedawców określonych wolumenów gazu w kontraktach terminowych(krótko i średnioterminowych) bez konieczności zmiany warunków kontraktów importowych" - napisano w komunikacie.

Celem programu jest również uwolnienie cen gazu ziemnego dla odbiorców końcowych, w pierwszym etapie tylko dla odbiorców przemysłowych.

"Przeprowadzenie +Programu uwalniania gazu+ i rozwój hurtowego, płynnego i transparentnego rynku gazu ziemnego (np. poprzez handel gazem ziemnym na giełdzie)
powinien wykreować rynkowy mechanizm ustalania poziomu cen i umożliwić podjęcie decyzji o uwolnieniu cen gazu ziemnego dla odbiorców, w pierwszym etapie - dla odbiorców przemysłowych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes URE, Marek Wolszczyk.

Zdaniem Wolszczyka decyzja o uwolnieniu cen jest uzależniona od spełnienia warunków konkurencyjnego rynku gazu, z których najistotniejszymi są liczba podmiotów działających na rynku i ich udział w tym rynku.

"Bezpośrednim efektem programu uwalniania gazu jest wzrost liczby przedsiębiorstw zajmujących się handlem gazem ziemnym na poziomie hurtowym i detalicznym, zdolnych do składania konkurencyjnych ofert odbiorcom końcowym" - napisano w komunikacie. (PAP)

kch/ jtt/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)