Trwa ładowanie...

W 2014 r. wzrośnie płaca minimalna

Od 1 stycznia 2014 r. pracownik zatrudniony na pełny etat będzie zarabiał co najmniej 1680 zł brutto.

Share
W 2014 r. wzrośnie płaca minimalna
Źródło: © Magdziak Marcin - Fotolia.com
d1dmw4h

Od 1 stycznia 2014 r. pracownik zatrudniony na pełny etat będzie zarabiał co najmniej 1680 zł brutto.

Oznacza to wzrost o 80 proc., czyli o 5 proc. w stosunku do wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w 2013 r. Kwota 1680 zł została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r.

W przypadku osoby, która dopiero rozpoczyna pracę minimalne wynagrodzenie może być niższe. Młodzi pracownicy przez 12 miesięcy swojej pierwszej pracy mogą otrzymywać pensję w wysokości 80 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli 1344 zł brutto.

Wysokość płacy minimalnej wpływa także na inne świadczenia dla pracowników, dlatego wraz z jego podwyżką wzrosną m.in. kwoty dodatku za pracę w nocy (przysługuje za nią świadczenie w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy), odprawy w przypadku grupowych redukcji zatrudnienia (górna granica odprawy wynosi 15-krotność minimalnej płacy) i wynagrodzenie za czas przestoju (wynosi ono 60 proc. pensji, ale kwota ta nie może być niższa od płacy minimalnej).

d1dmw4h

Wyższe wynagrodzenie minimalne oznacza również wzrost kwot, jakie można potrącać z pensji pracownika. Zgodnie z art. 871 kodeksu pracy przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości najniższej płacy, przysługującej pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze, po odliczeniu składek i podatku.

Przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych kwota wolna od potrąceń wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia netto, a w przypadku kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p. kwota wolna od potrąceń musi wynosić 90 proc. najniższej płacy.

ES, AS

d1dmw4h

Podziel się opinią

Share
d1dmw4h
d1dmw4h